Najważniejsze Informacje

Spedytor - czym się zajmuje?

Termin spedytor pochodzi od włoskiego „Spedizione”, które w języku polskim oznacza wysyłkę lub dostawę. W rzeczywistości termin „spedytor” może oznaczać zarówno pojedynczą osobę jak i firmę, która zajmuje się transportem towarów zarówno w kraju, jak i na całym świecie.

Kim jest spedytor?

Zadaniem spedytora jest organizacja i realizacja transportu towarów w imieniu innych. Oznacza to, że spedytor musi poradzić sobie z odbiorem towarów od dostawcy, odprawą celną (dokumenty) we właściwym urzędzie, obsługą w magazynach i zabezpieczyć miejsce na statku, samolocie lub ciężarówce dostarczającej towary . Często spedytor sam nie obsługuje wszystkich powyższych kroków. Zazwyczaj niektóre etapy usługi są zamawiane u podwykonawców. Klient postrzega wszystkie powyższe kroki jako jeden proces, chociaż zaangażowanych jest więcej osób.

7 etapów procesu transportu:

Spedytor różni się od firm, które posiadają rzeczywiste środki  transportowe, tj. ciężarówki, statki, pociągi, samoloty i magazyny. Spedytor faktycznie nie jest właścicielem żadnego z tych środków. Kupuje on przestrzeń potrzebną w różnych środkach transportowu, łączy je w jedno rozwiązanie, dodaje obsługę dokumentów i sprzedaje klientom kompleksowe rozwiązania transportowe.

Teoretycznie spedytor może po prostu składać się z „faceta z telefonem komórkowym i adresem e-mail”. Jednak w rzeczywistości często wymaga nieco więcej. Większość spedytorów zazwyczaj decyduje się na posiadanie i kierowanie częścią łańcucha transportowego, który najczęściej jest magazynem na ich głównym rynku.

Zwykle spedytor zajmuje się całą komunikacją z klientem. Jeżeli spedytor wykona dobrze swoją pracę, klient nigdy się nie dowie, ile etapów rzeczywiście musi pokonać towar z punktu A do punktu B – ma to wpływ na oszczędność czas i pieniędzy.

Różne typy spedytorów

Spedytorzy dzielą się zależnie od swojej struktury organizacyjnej i rozmiarów. To wszystkie firmy poczynając od globalnej korporacji z kilkuset biurami na całym świecie i kilkuset tysiącami pracowników do małej firmy kończąc na jednej osobie z telefonem komórkowym i (może) furgonetką.

Wśród spedytorów znajdują się firmy takie jak DHL, Kuehne & Nagel, Schenker i Panalpina. Wszystkie są europejskimi firmami z biurami na całym świecie, które mogą dostarczyć „kompletny pakiet”. Dzięki nim możesz wysyłać swoje towary z dowolnego miejsca do dowolnego innego miejsca na świecie.

firmy spedycyjne

Istnieje również duża liczba mniejszych spedytorów (w każdym kraju), którzy zwykle mają tylko jedno biuro w swoim kraju. Korzystają oni z podwykonawców do obsługi wszystkich swoich przesyłek zagranicznych.

Jak wybrać najlepszego spedytora?

Generalnie zalecamy, aby małe firmy, przedsiębiorcy i osoby bez doświadczenia w żegludze używały jednego ze średnich spedytorów. Są to firmy na tyle duże, że mają własnych pracowników w ważnych miejscach, ale nie tak duże, że względnie mały klient nie może uzyskać pirytowego traktowania. Ponadto zwykle zapewniają oni dobrą obsługę.

Co czyni dobrego spedytora?

Spedytor, niezależnie od tego, czy jest to pojedyncza osoba, czy duża firma, powinien znać swoje zadanie. Oznacza to, że powinien on móc przewieźć  towar z punktu A do punktu B w uzgodnionym terminie i po uzgodnionej cenie. Biorąc to pod uwagę, należy przyznać, że 90% pracy spedytora polega na komunikacji z zaangażowanymi stronami. To, czy komunikacja odbywa się przez telefon, czy za pośrednictwem zautomatyzowanych komunikatów za pośrednictwem systemu informatycznego, jest mniej istotne przez większość czasu. Większość kupujących transport może akceptować różne rodzaje komunikacji, o ile są na czas poinformowani. Najważniejszym aspektem przy wyborze konkretnego spedytora powinna być zdolność spedytora do proaktywnego informowania swoich klientów.

Jak zacząć?

Nie wiesz, jak znaleźć najlepszego spedytora? Nie martw się – wykonaliśmy już większość pracy za Ciebie.

Zalecamy znalezienie i porównanie różnych ofert spedytorów bezpośrednio tutaj, na stronie Transporteca. Wszyscy nasi spedytorzy zostali poddani prewencyjnemu przeglądowi, co zapewnia dokładne czasy przejazdu, brak dodatkowych kosztów oraz doskonałą komunikację w przyszłości. Tutaj zawsze znajdziesz spedytorów, którzy są świetni w oferowanych przez siebie transakcjach. Znaczy to, że jeśli potrzebujesz czegoś z Chin, znajdziemy oferty spedytorów, którzy oferują znakomitą usługę w handlu z Chinami. Możesz także sprawdzić, jak inni dotychczasowi klienci ocenili spedytorów i ich usługi. Dzięki temu dowiesz się, czy spedytor jest dla Ciebie odpowiedni. Możesz przeczytać więcej tutaj.