transporteca

Poradnik Dotyczący Wyboru Rodzaju Transportu

Transport generalnie dzieli się ze względu na fizyczny element, z którego korzystamy podczas transportu, to znaczy czy mamy do czynienia z transportem lądowym, morskim, czy powietrznym. Poniżej prezentujemy Poradnik Dotyczący Wyboru Rodzaju Transportu. Pozwoli Ci się on zapoznać z rodzajami transportu a także dopasować odpowiedni rodzaj transportu do Twoich potrzeb. Wybór zależy od rodzaju ładunku a także od miejsca docelowego, kosztów transportu i estymowanego czasu transportu.

Poza tym istnieją też istotne podgrupy, dla przykładu zgodnie z tym, czy transport lądowy odbywa się za pomocą ciężarówki, pociągu lub czy transportujemy drogą morską cały kontener, czy tylko jedną paletę. W tym artykule zajmiemy się najbardziej popularnymi rodzajami transportu. Poniżej prezentujemy Poradnik Dotyczący Wyboru Rodzaju Transportu.

Transport lądowy

Transport lądowy może odbywać się za pomocą samochodu ciężarowego lub pociągu. Transport z użyciem ciężarówki jest ogólnie najszybszy, lecz też najdroższy, szczególnie na duże odległości. Z transportu kolejowego korzysta się głównie do transportu ładunków na odległości ponad 1000 km. Ciężarówka może pokonać trasę z północnych Włoch do Danii w 2 dni, podczas gdy pociągowi zajmie to zazwyczaj 4 dni, ponieważ wagony trzeba będzie rozdysponować na nowo wiele razy podczas trasy.

Transport ciężarowy

W przypadku transportu ciężarowego rozróżniamy ładunek drobnicowy (duń. stykgods) i ładunek całopojazdowy (ang. full load). Ładunek drobnicowy to innymi słowy wykupienie miejsca dla jednej lub wielu palet w samochodzie ciężarowym lub wagonie. W ten sposób zasadniczo dzieli się koszt transportu z innymi przedsiębiorstwami, które wykupiły miejsce. Większość przewoźników drogowych posiada ustalone cenniki dla ładunku drobnicowego. Na przykład transport jednej palety o masie 500 kg z Mediolanu do Kopenhagi kosztuje 2500 DKK dla transportu „od drzwi do drzwi”.

Ładunek całopojazdowy oznacza, iż kupujący usługę transportową zamawia całą ciężarówkę lub wagon. Standardowa naczepa zasłonowa do samochodu ciężarowego ma miejsce na 33 palety i łącznie 91 metrów sześciennych ładunku. Do wyliczania pojemności samochodu ciężarowego korzysta się często z jednostki metra ładownego. Zwykła naczepa zasłonowa pozostawia nam 13,6 metra ładownego do dyspozycji.

Wagon towarowy pociągu jest nieco większy. W takim przypadku do dyspozycji będziemy mieć nie mniej niż 120 metrów sześciennych.

Transport morski

Transport morski dzielimy ogólnie na transport masowy (ang. bulk) i kontenerowy. Transport masowy oznacza, iż ładunek zostaje załadowany bezpośrednio na statek bez żadnego rodzaju opakowania. Z tego rodzaju transportu korzysta się m.in. w przypadku transportu surowców, np. rudy żelaza, zboża, ropy naftowej i węgla. Dla przykładu na statek w RPA załadowane zostaje bezpośrednio 100 tys. ton węgla, które następnie płynie bezpośrednio do elektrowni w Danii. Wśród specjalistów transport masowy bywa także określany jako żegluga trampowa.

Określenie to nie ma właściwe nic wspólnego z rodzajem statku lub ładunku, lecz odnosi się do tego, iż masowce zazwyczaj nie żeglują według ustalonego rozkładu rejsów. Można traktować je jako „morskie taksówki” zamawiane do przepłynięcia jednej lub wielu tras dla danego klienta z danym ładunkiem.

Poradnik Dotyczący Wyboru Rodzaju Transportu

Gotowe wyroby produkowane na przykład w Azji i przeznaczone do użytku na Zachodzie transportuje się kontenerowcami. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż kontener można przeładować ze statku na statek lub ze statku na samochód ciężarowy, co sprawia, iż można przetransportować mniejsze ilości towarów. Dla przykładu 20-stopowy kontener z 10 tonami gotowych wyrobów jest dużo bardziej efektywnym rozwiązaniem niż transport tej ilości towarów masowcem.

Żegluga kontenerowa/liniowa

Czasem będziesz także mógł usłyszeć, iż żeglugę kontenerową określa się jako żeglugę liniową. Jest to spowodowane tym, że kontenerowce – w przeciwieństwie do masowców – żeglują według ustalonego rozkładu rejsów. Można je zatem traktować jako „morskie autobusy”, które wpływają do danego portu tego samego dnia co tydzień. Możesz tutaj zobaczyć przykłady takiego rozkładu rejsów u Maersk Line.

Także w przypadku żeglugi kontenerowej rozróżnia się ładunek drobnicowy i pełnokontenerowy. Ładunek drobnicowy określa się często jako ładunek niepełnokontenerowy lub LCL (ang. Less than Container Load), podczas gdy ładunek pełnokontenerowy określa się jako FCL (ang. Full Container Load). Więcej o transporcie drobnicowym możesz przeczytać tutaj, ale ogólną zasadą jest, iż powinieneś skorzystać z transportu drobnicowego, jeżeli Twój ładunek jest o pojemności 1,5-15 metrów sześciennych lub jeżeli ma on zostać przetransportowany do miejsc znajdujących się za morzem. Jeżeli chcesz przetransportować ponad 15 metrów sześciennych, tańszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie całego kontenera. Jeżeli Twój ładunek jest o pojemności mniejszej niż 1,5 metra sześciennego, to najczęściej bardziej opłacalny będzie transport lotniczy.

Standardowy transport lotniczy

Transport lotniczy dzieli się zazwyczaj na dwa rodzaje: Standardowy transport lotniczy i usługi kurierskie.

Cena transportu towarów w przypadku transportu lotniczego

Standardowy transport lotniczy dotyczy ładunków umieszczonych pod podłogą samolotów pasażerskich, z których pewnością korzystasz na dalekich trasach. Mniejsze przesyłki załadowywane są w tzw. jednostkowych urządzeniach ładunkowych ULD (ang. Unit Load Device), które to są ustandaryzowanymi kontenerami aluminiowymi o kształcie dostosowanym do krzywizny kadłuba samolotu. Większe elementy mocuje się na tzw. paletach ULD. Tego rodzaju kontenery i palety sprawiają, iż ładunek może zostać łatwo przewieziony w miejsce załadunku samolotu oraz ułatwiają sam proces załadunku za pomocą specjalnie zaprojektowanych urządzeń.

Rodzaje standardowego transportu lotniczego

Dobrze też wiedzieć, iż w przypadku standardowego transportu lotniczego, transport może odbywać się tylko samolotami szerokokadłubowymi (ang. wide body). Z tego rodzaju samolotów korzysta się zazwyczaj tylko na dłuższych trasach. Ten rodzaj samolotu można łatwo rozpoznać po tym, iż w kabinie pasażerskiej znajdują się dwa przejścia. 160-osobowe Boeingi 737 lub Airbusy 319 latające na trasach z Danii do Londynu, Paryża i innych europejskich kierunków nie zabierają zatem ze sobą ładunków. Transport towarów w ramach Europy odbywa się prawie wyłącznie samochodami ciężarowymi. Dotyczy to także towarów, które przylatują z Azji. Mogą one zostać przeładowane we Frankfurcie lub Sztokholmie, a następnie przewiezione do Danii.

Firmy kurierskie

Firmą kurierską możemy z zasady określić różne rodzaje firm od lokalnych firm z kurierami na rowerach po ogromne, światowe firmy z własnymi samolotami, samochodami ciężarowymi, centrami dystrybucji i setkami pracowników. Jeżeli chodzi o ostatni rodzaj firm kurierskich, to istnieją cztery operujące na całym świecie i które z pewnością znasz: DHL, FedEx, UPS i TNT.

Firma kurierska

W przeciwieństwie do przewoźników lotniczych, których główną usługą jest przewóz pasażerów i dla których przewóz towarów jest usługą „poboczną”, firmy kurierskie zajmują się tylko transportem towarów. Cała ich infrastruktura jest zoptymalizowana i zautomatyzowana, by móc ekstremalnie szybko dokonywać przeładunku towarów. Wszystkie z tych firm są w stanie dostarczyć listy i mniejsze paczki w ramach kontynentów w czasie krótszym niż 48 godzin. Pomimo, iż firmy te znane są z usług związanych z paczkami, mogą one też przetransportować większe przesyłki zapakowane na paletach.

W poradniku Dotyczącym Wyboru Rodzaju Transportu znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania.

Jaki rodzaj transportu powinienem wybrać?

Wybór najlepszego rodzaju transportu zależy od odpowiedzi na trzy pytania:

Skąd i dokąd ma być przetransportowany ładunek?

Ile czasu ma zająć transport?

Jaka jest masa i objętość ładunku? 

Transport w ramach Europy, dla przykładu z Włoch do Danii, odbywa się wyłącznie transportem lądowym:

Jeżeli ładunek zajmuje mniej niż 1 m3 i waży mniej niż 400 kg, to skorzystanie z usług firmy kurierskiej będzie zazwyczaj najtańszym rozwiązaniem. Firmy te transportują towary w ramach Europy w ciągu 2-3 dni.

Jeżeli ładunek zajmuje ponad 1 m3 lub waży ponad 400 kg, to skorzystanie z usług tradycyjnego przewoźnika drogowego będzie zazwyczaj najtańszym rozwiązaniem. Przewoźnicy drogowi transportują towary w ramach Europy w ciągu 4-6 dni.

Transporty zamorskie, dla przykładu z Chin do Danii lub z USA do Danii, można zrealizować za pomocą transportu morskiego lub lotniczego:

Jeżeli musisz szybko przetransportować Twoje towary, to transport lotniczy jest jedynym rozwiązaniem. Ekspresowa przesyłka kurierska dotrze na miejsce w ciągu 2-4 dni, podczas gdy wolniejsza (i tańsza) przesyłka kurierska lub przesyłka przesłana standardowym transportem lotniczym zostanie dostarczona w ciągu 8-12 dni.

Jeżeli ładunek zajmuje mniej niż 0,5 m3 i waży mniej niż 100 kg, transport lotniczy będzie zazwyczaj tańszy niż morski. Powodem takiej sytuacji jest to, iż w przypadku transportu morskiego zostanie naliczona opłata za transport co najmniej 1 m3, pomimo tego, iż Twój ładunek jest mniejszy. Czas transportu powietrznego wynosi 8-12 dni.

Jeżeli ładunek zajmuje ponad 0,5 m3 lub waży ponad 100 kg i nie musisz się spieszyć, to transport morski będzie najtańszy. Transport towarów z Chin do Danii zajmuje 38-43 dni, lecz czas transportu może się nieco różnić zależnie od długości trasy.

O różnicach między transportem morskim i lotniczym możesz przeczytać tutaj.

Tutaj na stronie Transporteca możesz porównać różne rodzaje transportu oraz ceny i czasy transportu.

Zamów transport towarów z Transporteca

Tutaj na portalu możesz wyszukać oferty transportu towarów i rozwiązania dla transportu z i do wszystkich miejsc na świecie. Oferujemy Tobie zarówno transport lotniczy, jak i morski i dajemy Ci możliwość zamówienia Twojego transportu online. Jeżeli nie posiadamy cen i usług odpowiadających Twojemu wyszukiwaniu online, zdobędziemy dla Ciebie niezobowiązującą ofertę z gwarancją ceny za pomocą naszej sieci spedytorów i firm transportowych i prześlemy ją do Ciebie w ciągu 24 godzin!