5 Dobrych Wskazówek

Imporcie Z Włoch

Import z Włoch to oczywiste rozwiązanie dla wielu mniejszych duńskich przedsiębiorstw. Włochy, z dużym wyborem produktów przemysłowych, spożywczych i dóbr konsumenckich oraz jako członek współpracy handlowej w ramach UE, są atrakcyjnym i łatwym partnerem importowym. To, iż kraj jest popularnym kierunkiem wycieczek wielu Duńczyków, czyni odwiedzenie potencjalnych dostawców jeszcze bardziej atrakcyjnym.

1. Wybierz starannie włoskiego dostawcę

Włoska kultura zakłada ciepło i otwartość, jednak w przypadku interesów dużą wagę przykłada się do osobistych relacji i zaufania. Czas, który poświęcasz na poznanie Twojego dostawcy, jest zazwyczaj dobrą inwestycją.

Spotkanie z czasem na wymianę osobistych doświadczeń i historii jest z reguły podstawą dobrej współpracy. Jeżeli nie jest to możliwe z przyczyn praktycznych, dobrym alternatywnym rozwiązaniem jest zapoznanie się z dostawcą poprzez wspólnego znajomego.

Umowy współpracy

Chociaż umowy są prawnie wiążące, to często największą wagę przykłada się do ustnych ustaleń. Hierarchia i wiek są ważnymi czynnikami we włoskim świecie biznesu, a długie negocjacje i głośne dyskusje to normalna część włoskiej praktyki biznesowej.

Imporcie Z Włoch

2. Wyszukaj ceny dla importu do Włoch

Zasadniczo w przypadku importu produktów z Włoch istotne jest opracowanie formalnej umowy z dostawcą. Proces negocjacji i ustaleń jest często ważniejszy niż sama umowa i ma znaczenie dla ustalenia wzajemnych oczekiwań stron. Umowa dostawy powinna zawierać elementy takie jak:

Ustalona cena

Informacja o tym:

  • kto ponosi koszty związane z importem z Włoch do Danii
  • nabywanym produkcie
  • kiedy przesyłka ma być gotowa
  • w jaki sposób produkt ma być zapakowany

Transport z Włoch odbywa się za pomocą samochodów ciężarowych

3. Transport z Włoch odbywa się za pomocą samochodów ciężarowych

W przypadku importu towarów z Włoch do Danii, transport odbywa się z reguły z użyciem samochodów ciężarowych. Duże przesyłki można jednak korzystnie przetransportować pociągiem.

Jeżeli Twoja przesyłka zajmuje więcej niż 8-10 metrów sześciennych i w ten sposób zajmuje znaczną część pojemności samochodu ciężarowego, przewoźnik drogowy zdecyduje się zazwyczaj na bezpośredni dojazd pod adres dostawcy, odebranie ładunku, jego przewóz i dostawę do Danii pod Twój adres tym samym samochodem ciężarowym.

Jeżeli przesyłka jest mniejsza, zostanie ona zazwyczaj odebrana mniejszym samochodem dostawczym i dostarczona do lokalnego centrum dystrybucji. Tam zostanie ona przeładowana do większego samochodu ciężarowego wraz z innymi przesyłkami do Danii, gdzie ponownie zostanie przesłana przez centrum dystrybucji przed dostawą pod Twój adres.

Musisz oczekiwać, iż transport drogowy z Włoch do Danii za pośrednictwem centrów dystrybucji zajmuje standardowo 4-6 dni. Jeżeli oczekujesz ekspresowej dostawy, można ją zazwyczaj zrealizować w 2-3 dni.

Zwróć uwagę na warunki dostępu u Twojego dostawcy

4. Zwróć uwagę na warunki dostępu u Twojego dostawcy

Włochy to duży kraj i generalnie posiada on bardzo dobrą infrastrukturę drogową, jednak odbiór towarów w niewielkich górskich miasteczkach lub na wiejskich drogach może być skomplikowany.

Podczas wyboru włoskiego dostawcy ważne jest potwierdzenie, iż warunki związane z dostępem są wystarczające. Możesz się ewentualnie dopytać jak zazwyczaj odbierane są towary u dostawcy.

Jeżeli adres dostawcy nie jest dostępny dla samochodów ciężarowych, ustal z góry alternatywne miejsce odbioru towarów. W takim przypadku zadbaj o to, by w umowie jasno określono, iż to dostawca odpowiada za ładunek do momentu przekazania go przewoźnikowi drogowemu w uzgodnionym miejscu odbioru towarów.

5. Brak opłat celnych przy imporcie z Włoch do Danii

Włoch są członkiem UE i dlatego import z Włoch do Danii nie jest objęty opłatami celnymi. W ramach UE poszczególne kraje traktowane są jako jeden wielki wspólny rynek, w ramach którego towary mogą się swobodnie przemieszczać z kraju do kraju bez opłat celnych. Więcej o handlu z krajami UE możesz przeczytać na stronie Duńskiego Urzędu Skarbowego skat.dk

Należy jednak zwrócić uwagę, iż możemy mieć do czynienia z restrykcjami ograniczającymi wielkość importu niektórych towarów. Dla przykładu jeżeli planujemy importować wino z Włoch, musimy zarejestrować nasz podmiot jako importera win w Duńskim Urzędzie Skarbowym (duń. SKAT) i naliczyć podatek od butelek i alkoholu. Jeżeli importujemy wino do celów prywatnych, możemy dokonać importu maksymalnie 120 butelek w ramach jednej przesyłki.

Włochy są dużym partnerem handlowym

Nie obawiaj się importowania towarów z Włoch. Według Duńskiego Urzędu Statystycznego (duń. Danmarks Statistik) Włochy są ósmym co do wielkości partnerem handlowym Danii pod względem importu. W 2013 roku sprowadziliśmy z Włoch towary o łącznej wartości ponad 18 miliardów koron duńskich, co oznacza wzrost o prawie 30% na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Źródło: www.statistikbanken.dk

Import z Włoch z Transporteca

Transporteca posiada dużą sieć współpracy przewoźników drogowych oferujących dobre produkty transportowe na trasach z Włoch do Danii. Najlepsze rozwiązanie dla Ciebie zależy od Twoich dokładnych potrzeb. Tutaj na naszym portalu możesz porównać ceny i czas transportu towarów z Włoch oraz zaoszczędzić czas zamawiając online.

Co mówią klienci?

Søren Michelsen i jego przyjaciele z Karise importują wino z Włoch na własne potrzeby. Po swoim pierwszym zamówieniu poprzez Transporteca, Søren ocenił nas w następujący sposób:

„To było proste zamówienie online w konkurencyjnej cenie, a komunikacja z zespołem Transporteca przebiegła bardzo dobrze. Dostawa poszła sprawnie i dotarła bez problemów wraz z bardzo pomocnym kierowcą.”