Szybki przewodnik po Incoterms

EXW wyjaśnienie

Szybki przewodnik poniżej wyjaśnienia, czym są reguły wysyłki EXW. Z wpisu i filmiku dowiesz się także kiedy następuje przeniesienie odpowiedzialności za towar i kosztów transportu z nadawcy na odbierającego.

W handlu międzynarodowym zdefiniowano wiele reguł związanych z dostawą międzynarodową i są one uznawane przez większość krajów na całym świecie. Pojawienie się 11 Incoterms – Reguł Handlu Międzynarodowego, był niewątpliwie sprytnym posunięciem. Dzięki nim mamy międzynarodowy standard w zakresie warunków handlowych. Innymi słowy, z powodu Incoterms, zawsze wiemy dokładnie, kto musi płacić za co w danym handlu. Reguły wysyłki EXW lub Ex Works określają dokładnie, kiedy własność, odpowiedzialność i koszty przechodzą ze sprzedającego na kupującego w handlu międzynarodowym.

Kiedy zgadzasz się na handel określony przez reguły wysyłki EXW, własność produktu jest przenoszona na konto nabywcy. Oznacza to, że jesteś odpowiedzialny za wszystkie etapy procesu transportu.

EXW szybki przewodnik

W tym filmie założyciel i CEO Transporteca, Morten Laerkholm, wyjaśnia najważniejsze informacje związane z regułą handlu EXW.

W praktyce wygląda to tak, że po wybraniu reguł wysyłki EXW w Transporteca ceny widoczne na ekranie obejmują wszystkie koszty transportu od adresu wysyłki przesyłki do miejsca docelowego. Obejmuje to odbiór ładunków, opłaty lokalne, fracht morski/fracht lotniczy/transport kolejowy, opłaty lokalne w miejscu przeznaczenia i dostawy. Cena obejmuje nawet odprawę eksportową w miejscu pochodzenia i odprawę importową w miejscu przeznaczenia – a tym samym daje pełny przegląd całkowitych kosztów transportowych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czy reguły wysyłki EXW są dla Ciebie, sprawdź nasz wpis dotyczący tego, o czym należy pamiętać, wybierając pomiędzy FOB i EXW. Sprawdź także na blogu na czym polega EXW bez odbioru. Być może będzie dla ciebie korzystnym rozwiązaniem importowym, jeśli twój dostawca jest skłonny do obsługi lokalnego transportu.

Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami przez czat, e-mail lub telefon.