FOB lub EXW? Dla wielu nowych importerów incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu mogą być przytłaczające i trudne do zrozumienia, ponieważ obejmują wiele informacji: jak to działa, komu należy zaufać, jakie są rodzaje incoterms i który jest najlepszym rozwiązaniem dla konkretnego rodzaju importu? W tym artykule dążymy do zapoznania się z najpowszechniejszymi regułami incoterms, FOB lub EXW, które są niezbędne, gdy chcesz rozpocząć s import z zagranicy. Znajomość procedur incoterms może pomóc uniknąć nieoczekiwanych opłat.
Międzynarodowe Reguły Handlu
Aby uniknąć nieporozumień, Międzynarodowa Izba Handlowa opracowała zestaw reguł dotyczących handlu, które są dziś powszechnie uznawane na całym świecie. Reguły Handlu, znane również jako incoterms, regulują odpowiedzialność między nabywcą a sprzedającym. Obejmują one własność, odpowiedzialność za straty i szkody oraz podział kosztów transportu. Kupując produkt z lokalnego sklepu, reguły nie są tak istotne. Jednak gdy kupujesz towar od producenta zza granicy – biorąc pod uwagę nawet kilkutygodniowy transport – bardzo ważne jest, aby wiedzieć dokładnie, kiedy własność i odpowiedzialność za produkt przechodzi się od dostawcy na Ciebie. Najczęściej dostawca proponuje wybór FOB lub EXW.
Można to zilustrować następująco: Wyobraź sobie, że dostawca ponosi odpowiedzialność i koszty związane z niebieską częścią przedstawionego procesu transportu. Ty jesteś odpowiedzialny za część czerwoną. Kiedy nastąpi zmiana podmiotu odpowiedzialności, zależne jest od Reguł Handlu, które uzgodnisz ze swoim dostawcą.
FOB (Free on Board)
FOB jest skrótem od „Free On Board” i jest transportem typu port-do-drzwi. Oznacza to, że podczas transakcji na warunkach FOB, dostawca jest odpowiedzialny za wszystkie lokalne opłaty, które obejmują również transport do portu, obsługę ładunku i odprawy celne w miejscu nadania. Oznacza to również, że musisz sprowadzić spedytora, który odbierze przesyłkę i wykona fracht, gdy Twoje towary trafią na pokład statku (lub samolotu) w Polsce. Gdy towary są na pokładzie statku lub samolotu, odpowiedzialność transportowa przechodzi od dostawcy na Ciebie jako importera.
Jak wspomniano, jesteś odpowiedzialny za znalezienie spedytora do przeprowadzenia transportu Twoich towarów. Dostawca/producent natomiast zostanie obciążony wszystkimi lokalnymi opłatami w kraju nadania. Twój dostawca może mieć wpływ na wybór spedytora, aby obniżyć koszty lokalne. Należy jednak pamiętać, że decyzja jest zależna wyłącznie od Ciebie. Przy zakupie produktów na warunkach FOB dostawca uwzględni koszty lokalne (czasem + bufor) do całkowitej ceny, aby nie ryzykować utraty pieniędzy.
(EXW) Ex Works
EXW jest skrótem od „Ex Works” i odnosi się do przesyłek typu drzwi-do-drzwi. Jeśli dokonujesz transakcji na warunkach EXW, jesteś odpowiedzialny za cały proces transportowy. Oznacza to, że jest odpowiedzialny za zorganizowanie transportu od drzwi dostawcy do podanego adresu w Polsce. Dlatego po wybraniu spedytora do obsługi transportu, upewnij się, że transport obejmuje odprawę celną zarówno w kraju nadania, jak i w Polsce.
Obydwie Reguły Handlu są stosowane tylko w przypadku importu i mają kilka podobieństw. Różnica między tymi dwoma regułami jest jednak jasna: przy użyciu EXW jesteś odpowiedzialny za wszystkie koszty związane z transportem do Polski. Podczas gdy, przy wyborze FOB ponosisz tylko koszt, który nastąpi po tym, jak towary zostały załadowane na statek (lub samolot), ponieważ dostawca jest odpowiedzialny za lokalne koszty w danym kraju nadania.
FOB Przykład
Twój dostawca mieszka w Lonavale w Indiach, czyli około 80 km na południowy wschód od Bombaju. Dostawca oferuje zająć się miejscowymi kosztami w Indiach i zgadza się na zakup towarów „FOB Mumbai”.
W praktyce oznacza to, że dostawca jest odpowiedzialny za przesyłkę z ich adresu w Lonavali do portu w Bombaju. Jest także odpowiedzialny za związane z tym koszty: obsługa ładunku i odprawy celne. Po przekroczeniu przez ładunek załadunku kolejowego w Bombaju, wyznaczony spedytor przejmie zarówno własność, koszty, odpowiedzialność za przesyłkę, oraz zaaranżuje dostawę Twoich towarów pod podany adres w Polsce.
EXW Przykład
Twój dostawca nadal ma siedzibę w Lonavali, ale nie chce ponosić lokalnych kosztów związanych z transportem. Dlatego zgadzasz się na zakup swoich towarów na warunkach „EXW Lonavala”. Oznacza to, że ponoszą Państwo odpowiedzialność za wszelkie koszty związane z transportem, w tym dostawę do drzwi dostawcy i odprawy celne. W tym wypadku wybrany spedytor obsługuje wszystko, co związane jest z importem z Indii do Polski.
Która reguła handlu jest dla mnie najbardziej korzystna – FOB lub EXW?
Nie ma ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Obydwa incoterms mają swoje zalety i wady w zależności od konkretnej wysyłki. Poniżej wymieniono najważniejsze zalety i wady reguł handlu FOB oraz EXW:
Zalety FOB
Często można zaoszczędzić decydując się na wybór FOB, ponieważ dostawca może zazwyczaj dostarczyć towary do portu i odprawić je po niższej cenie niż spedytor. Tak więc całkowity koszt całego transportu będzie zazwyczaj niższy w przypadku przesyłki FOB niż przesyłki EXW, zarówno dla Ciebie jak i dostawcy. Jest to najbardziej widoczne dla przesyłek LCL, ponieważ nie ma korzyści skali dla transportu od dostawcy do portu dla FCL.
Nie musisz martwić się dokumentacją w kraju nadania (odprawa eksportowa), ponieważ jest to odpowiedzialność dostawcy.
Oferta jest łatwa i szybko dostępna przez spedytorów w Polsce.
FOB wady
Może to dla Ciebie zakończyć się sytuacją, w której dostawca odmówi zapłaty kosztów lokalnych, mimo że zostało to uzgodnione.
Dostawca może obciążać Cię „buforem” związanym z lokalnymi opłatami, co zwiększy całkowity koszt przesyłki.
Zalety EXW
Towary kupione na warunkach EXW często będą nieco tańsze niż produkty kupione na warunkach FOB. W przypadku FOB dostawca włączy do całkowitej ceny również transport do portu, obsługę towarów i odprawę celną.
Pełna kontrola ładunku i kosztów transportu od początku do końca.
Wady EXW
Często otrzymujesz tańszy produkt przy zakupie EXW, ale koszty transportu wzrosną, ponieważ sam odpowiadasz za cały transport od drzwi dostawcy do drzwi w Polsce.
Jesteś odpowiedzialny za odprawę celną, dlatego musisz upewnić się, że dostawca posiada prawo eksportu towarów (w razie potrzeby).
Poszukując spedytora musisz znaleźć kogoś, kto oferuje zarówno usługę „od drzwi do drzwi” (EXW), jak i oferuje obsługę procesu odprawy celnej.
Poznaj całkowity koszt importu
Aby dowiedzieć się, który incoterm jest lepszym rozwiązaniem dla Ciebie, zawsze warto sprawdzić zalety i wady swoich opcji przed wyborem jednej z nich. Sposób na to polega na ustaleniu całkowitego kosztu importu. Koszt importu odnosi się do całkowitego kosztu produktu po jego przybyciu do drzwi. Koszt importu obejmuje koszt produktu, koszty transportu, ubezpieczenie, podatki i cła, tzn. Wszystkie koszty związane z importem towarów.
Nie wszystkie z tych elementów są adekwatne dla każdej przesyłki – różni się to np. od kraju nadania i uzgodnionych incoterms – ale wszystkie obecne składniki muszą być uznane za część całkowitego kosztu importu.
Całkowity koszt importu daje prawdziwy podgląd wszystkich wydatków i w ten sposób można łatwo obliczyć, który incoterm będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie w odniesieniu do generowania największych przychodów. Dlatego też poświęć trochę czasu, aby wykonać kalkulację zarówno dla przesyłki FOB, jak i EXW, a kiedy poznasz całkowity koszt importu dla nich, będziesz wiedzieć, która opcja jest dla Ciebie najbardziej korzystna.
Przykłady cen importu
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów cen importu – jeden FOB i jeden EXW:
Szczegóły Cargo:
3,2 cbm / 285 kg odzieży
Dostawa w Warszawie
FOB Bombaj cena:
Cena produktu: PLN 41.256
Cena transportu: PLN 3.342
opłaty celne (12%): PLN 5.352
Całkowity koszt importu: PLN 49.950
EXW Lonavala cena:
Cena produktu: PLN 40.778
Cena transportu: PLN 4.758
opłaty celne (12%): PLN 5.464
Całkowity koszt importu: PLN 51.000
Bazując na przedstawionym scenariuszu, w tym wypadku korzystniejsza dla Ciebie jest przesyłka na regułach FOB.
Gotowy do odbioru nadchodzących przesyłek?
Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył pewne wyjaśnienia w odniesieniu do dwóch incoterms, FOB ioraz EXW. Nasza ostatnia rada, nie zapominaj o wyjaśnieniu warunków umowy natychmiast po rozpoczęciu negocjacji i otrzymaniu wszystkiego na piśmie, żeby nigdy nie było wątpliwości, co zostało uzgodnione.
Transporteca oferuje zarówno oferty FOB, jak i EXW na transport morski i lotniczy z różnych miejsc na całym świecie. Jeśli nie masz pewności, co jest bardziej korzystne dla Ciebie lub masz dodatkowe pytania, napisz do nas pod adres: [email protected] lub zadzwoń: +44 20 3769 6586.