skuteczne zmniejszenie kosztów

EXW bez odbioru

Jeśli ty i twój dostawca możecie uzgodnić przewóz na warunkach EXW bez odbioru (dostawca dostarczy wasze towary do magazynu początkowego), wówczas możecie zmniejszyć całkowity koszt transportu, dzięki czemu wasz zakup będzie tańszy, a ceny dostawcy bardziej konkurencyjne.

W skrócie, EXW bez odbioru to tylko przesyłka na zasadach Ex-works, w której dostawca dostarcza ładunek do magazynu zamiast spedytora, zatrudnionego przez odbiorcę. Oznacza to po prostu, że kupujący nie płaci za wszystkie 7 etapów międzynarodowego procesu wysyłki. Dostawca zajmuje się pierwszym krokiem, a kupujący płaci za pozostałe 6 kroków.

EXW bez odbioru jest jedną z opcji transportu na warunkach Ex-Works

98% przesyłek importowych zamówionych w Transporteca to FOB lub EXW. Ostatnie 2% to odmiana terminu EXW, którą wewnętrznie w Transporteca nazwaliśmy EXW bez odbioru. Ta odmiana terminu EXW nie ma oficjalnego terminu INCO i dlatego ma różne nazwy w zależności od firmy (przeczytaj więcej o Incoterms). Możesz usłyszeć takie nazwy jak „EXW z portu” lub „EXW z hurtowni”. Odnosi się to wszystko do tych samych warunków transportu.

Faktem jest jednak, że wiele innych osób może skorzystać z tej odmiany Międzynarodowego Reguły Handlu.

7 etapów międzynarodowego procesu wysyłki

Koncepcja EXW bez odbioru jest dość prosta, ale jeśli nie jesteś przyzwyczajony do terminologii, dobrym pomysłem jest ponowne przeczytanie artykułu, w którym objaśnione jest 7 etapów międzynarodowego procesu wysyłki.

EXW bez odbioru

Te 7 etapów to:

  1. Odbiór towarów
  2. Eksportowe odprawy celne
  3. Załadunek towarów
  4. Fracht
  5. Importowe odprawy celne
  6. Transport do destynacji (towaru)
  7. Import towarów (dostawa)

Podczas importowania na warunkach FOB płacisz za transport w etapach 4-7. Przewoźnik płaci za etap 1-3.

Podczas importowania na warunkach EXW płacisz za etapy 1-7. Spedytor nie płaci nic.

Kiedy importujesz na EXW bez odbioru, płacisz za etapy 2-7. Spedytor opłaca etap 1.

Co wpływa na obniżenie kosztów dla dostawcy i odbiorcy?

Twój dostawca – powiedzmy, że jest w Chinach – często może z łatwością zorganizować transport Twojego ładunku – powiedzmy, że jest to paleta z częściami maszyn. Transport ten będzie odbywał się z jego fabryki (która zwykle znajduje się na obrzeżach miasta) do magazynu spedycyjnego ( który zwykle znajduje się w obszarze portowym). Może mieć również inny ładunek jadący do tego samego magazynu. Dodatkowy transport Twojego towaru będzie zatem stanowił tylko niewielki dodatkowy koszt.

Co wpływa na obniżenie kosztów w porównaniu do standardowego EXW.

Jeśli – jako kupujący – musisz zorganizować ten etap transportu samodzielnie, musisz opłacić swojego spedytora. Ten z kolei musi zapłacić swojemu agentowi za granicą – w tym przypadku w Chinach – który ponownie musi zatrudnić firmę przewozową do zrobienia tego. W ten sposób powstają trzy warstwy koordynacji.  Powoduje to zatem trzy warstwy dodatkowych kosztów, a nie tylko jedna (gdy wysyłający organizuje ją bezpośrednio). Co więcej, ciężarówka zorganizowana przez Twojego spedytora często będzie musiała odbyć stosunkowo długą podróż, aby odebrać towar od producenta, ponieważ punkty załadunku są rozproszone w dużej części miasta. Natomiast ciężarówka zapewniona przez dostawcę może pojechać bezpośrednio z fabryki do magazynu, przewożąc  ładunek dla wielu różnych nabywców.

Kto płaci dostawcy za zorganizowanie tego etapu?

To Ty ponosisz koszty.

Dostawca Twojego towaru zwykle pobiera opłatę za zorganizowanie tego etapu transportu, ponieważ musi zapłacić za zatrudnienie kierowcy i zorganizowanie ciężarówki lub musi zatrudnić lokalną firmę przewozową, aby się zajęła się dostarczeniem towaru od fabryki do magazynu spedycyjnego.

EXW bez odbioru

Koszty, którymi Cię obciąży, będą w większości przypadków znacznie niższe niż koszty usługi zorganizowanej za pośrednictwem spedytora. Krótko ujmując, możesz zapłacić dostawcy 100 PLN, a w zamian zaoszczędzić 200 PLN na rachunku od Twojego spedytora, który będzie obsługiwał pozostałe etapy transportu.

Jak zamówić EXW bez odbioru

 

Najpierw zapytaj swojego dostawcę, czy jest w stanie zorganizować dostawę towarów do magazynu. Jeśli jest to wykonalne, zapytaj swojego spedytora o cenę transportu na warunkach Ex-works bez odbioru.

Szukając cen importu na portalu Transporteca, domyślną opcją transportu są reguły handlu FOB. Na stronie z wynikami wyszukiwania można łatwo zmienić warunki dostawy na EXW lub Ex-Works bez odbioru. Wystarczy kliknąć „pokaż zaawansowane opcje”, aby wybrać rozwiązanie Ex-works bez odbioru.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących Ex-works bez odbioru, lub wyboru poszczególnych warunków handlowych na portalu, prosimy o kontakt za pośrednictwem naszego czatu lub przez e-mail.