Jak uniknąć nieoczekiwanych kosztów

Pułapki w transporcie

Zamawiając transport z Chin powinieneś szczególnie uważać na ukryte pułapki w transporcie. Niestety powszechną praktyką jest próba oszukania niedoświadczonych importerów. Naciągacze mogą próbować pozbawić Cię ciężko zarobionych pieniędzy przy użyciu metody opisanej poniżej.

Jak rozpoznać pułapki w transporcie?

Twoja nowo powstała firma zaprojektowała odporną na wstrząsy obudowę na iPada, a Ty odkryłeś, że w Polsce istnieje duży popyt na Twój produkt. Znalazłeś dostawcę w Szanghaju i jesteś w trakcie składania pierwszego zamówienia na nowo opracowany produkt. Będzie to przesyłka o objętości pięciu metrów sześciennych. Podczas negocjacji dostawca oferuje obsługę transportu, ponieważ może załatwić preferencyjne warunki umowy transportowej z firmą, którą pracował już wcześniej. Kosztować Cię to będzie tylko 1500 pln. Wydaje się, że to dobry interes, więc od razu akceptujesz ofertę.

Towary są gotowe w uzgodnionym terminie i wysyłane drogą morską. Mniej więcej miesiąc później spedytor w Polsce dzwoni i mówi, że produkty są dostępne w jego magazynie. Musisz jednak zapłacić dodatkowe 6000 pln za dostawę towarów. Jesteś zdziwiony, ponieważ już zapłaciłeś dostawcy za obsługę transportu. I nawet jeśli niespodziewanie musiałbyś dopłacić za dostawę z magazynu w Polsce, uważasz, że to zdecydowanie zbyt dużo.

Wydaje się, że znaczna część zysków, które miała Ci zapewnić tańszy import już zniknęła. Pytasz i odkrywasz, że opłaty lokalne, w tym odprawa celna i dostawa, nie powinny przekraczać 500 pln. Podczas rozmowy ze spedytorem wyjaśniasz, że to niemożliwe i że nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, ponieważ nadawca zapłacił już za wysyłkę Twoich towarów. W odpowiedzi spedytor informuje Cię, że musisz pokryć koszty i że Twoje towary nie zostaną wydane do momentu, aż cała kwota nie zostanie zapłacona w całości. Nie pozwala również na zatrudnienie innego spedytora do obsługi dostawy.

pułapki w transporcie z Chin

Musisz teraz dokonać wyboru, albo zapłacić spedytorowi 3000 pln, albo pozwolić spedytorowi zatrzymanie pokrowców na iPada.

Czy ta historia coś Ci przypomina?

Co się dzieje w rzeczywistości?

Pułapki w transporcie działają w oparciu o podobny mechanizm. Jak zaczyna się cały przekręt? Kiedy Twój dostawca wysyła Twoje towary, dzwoni do swojego regularnego chińskiego spedytora. Dostawca prosi o wycenę transportu do Polski. Spedytor w Chinach sprawdza w systemie, że cena za dostarczenie pięciu metrów sześciennych ładunku do Polski wynosi 2000 pln. Jednak, jak zwykle, chiński spedytor wysyła ofertę do Twojego dostawcy za 1500 pln, a ponadto oferuje dostawcy zwrot 400 pln, jeśli wygra zamówienie. To dobry interes dla twojego dostawcy, więc akceptuje ofertę.

Następnie spedytor w Chinach kontaktuje się z polskim partnerem, o którym wspomniano we wcześniejszym rozdziale, i informuje go, że może obsługiwać transport do Polski za opłatą 4000 pln. Spedytor w Polsce akceptuje ofertę. Po przybyciu towarów polski spedytor wysyła Ci fakturę na kwotę 6000 pln  

W rezultacie:

  1. W efekcie płacisz 7500 zł za transport (1500 zł do dostawcy i  6000 zł do polskiego spedytora)
  2. Dostawca zarobił dodatkowo 400 zł na wysyłce, którą wysłał do Ciebie „bez żadnych zysków”
  3. Chiński spedytor zarobił 4000 zł + 1000 zł – 400 zł – 1800 zł = 2800 zł więcej niż powinien
  4. Polski przewoźnik zarobił 6000 zł – 4000 pln – 500 zł  = 1500 zł więcej, niż powinien
  5. Cała przesyłka wyniosła 7500 zł, a Ty byłeś przekonany, że to tylko 1500 zł. Powinna wynosić 1500 zł + 500 zł = 2000 zł Ta kwota (2000 zł) obejmuje zyski zarówno spedytora chińskiego, jak i polskiego.

Przykład

Poniżej znajduje się prawdziwy przykład, jak spedytor przedstawia importerowi ofertę transportu. Spedytor przesłał tę fakturę do klienta importującego, w którym to dostawca miał obsługiwać przesyłkę. Czy jesteś w stanie dowiedzieć się, co oznacza każda z linii na fakturze?

Co zrobić żeby uniknąć pułapek w transporcie?

Jeśli nie chcesz skończyć w pułapce transportowej, należy odrzucić tani transport lub w niektórych przypadkach bezpłatną dostawę, który oferuje Ci dostawca. W większości przypadków nadal będziesz musiał zapłacić za transport (koszty mogą być ukryte) i najprawdopodobniej skończy się to o wiele drożej niż początkowo sądziłeś.

Rozwiązaniem jest proste, sam możesz nalegać na opłacenie transportu. Powinieneś przedyskutować opcje wysyłki EXW lub FOB z dostawcą (więcej informacji na temat różnych incoterms tutaj). Następnie powinieneś znaleźć uczciwego spedytora w Polsce, któremu zapłacisz i który będzie pracował dla Ciebie bezpośrednio. Kiedy zawarłeś umowę ze spedytorem, powinieneś także poprosić o cenę „all-in”. W ten sposób unikniesz nieoczekiwanych dodatkowych kosztów, zanim będziesz mógł odebrać swoje towary.

Innymi słowy, musisz sam wziąć odpowiedzialność za przesyłkę. W przeciwnym razie najprawdopodobniej zostaniesz „okradziony w biały dzień”.

Jednym ze sposobów uniknięcia pułapki transportowej jest zamówienie transportu na platformie Transporteca. Twoja przesyłka zawsze dotrze do wybranego adresu, a podane ceny są zawsze cenami całkowitymi.

Możesz sprawdzić ceny przesyłki, klikając przycisk poniżej.