Przewodnik nowego importera

Import wina z Europy

Import wina z Europy do Polski może wydawać się na początku nieco przytłaczające i nie do opanowania ale nie musisz się bać. Poznanie podstawowych zasad i wymagań może być czasochłonne, ale przy tak wielu wspaniałych winach, które dostępne są na europejskim rynku – zwłaszcza w krajach południowych Europy – warte wysiłku. Z Transporteca możesz wyeliminować dodatkowy krok w procesie zakupu: Kup wina bezpośrednio od producenta, a zostaną one dostarczone bezpośrednio do Twoich drzwi.

Import wina: Pierwsze kroki

Z uwagi na umiarkowaną produkcję lokalną w Polsce, nasz kraj jest dużym importerem wina, zwłaszcza z Włoch, Francji i Hiszpanii.

Podstawowe rzeczy, które musisz uporządkować przed rozpoczęciem importu wina, to założenie firmy i zarejestrowanie się jako importer. Oba mogą być wykonane w prosty i szybki sposób za pośrednictwem biznes.gov.pl, gdzie możesz znaleźć wiele innych istotnych informacji dotyczących importu wina.

Następnie należy zarejestrować się jako podatnik VAT w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG). Rozpoczynając działalność gospodarczą, jesteś zwolniony z rejestracji VAT do momentu przekroczenia w danym roku podatkowym kwoty obrotów w wysokości 200 000 PLN.

Klasyfikacja przywożonych towarów jest niezwykle ważna, ponieważ informuje, czy od importowanych towarach należy pobierać wszelkie należne podatki VAT, cło, podatek akcyzowy i / lub opłaty wyrównawcze. Aby sklasyfikować towary, możesz skorzystać z informacji  taryfowej, aby wyszukać kody towarowe oraz stawki celne i podatkowe. Gdy znasz swój konkretny (-e) kod (y) towarowy, jesteś gotowy do deklarowania importu do CEIDG.

Na stronie ISZTAR dowiesz się więcej o klasyfikacji produktów i kodach taryfowych.

Jeżeli potrzebujesz informacji lub dodatkowej pomocy w rozpoczęciu importu do Polski lub klasyfikacji produktów, możesz skorzystać z formularza kontaktowego: http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/main_PL

Informacje na temat konkretnych przepisów dotyczących wina w Polsce i wymagań można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (MF).

Skontaktuj się ze swoim dostawcą win

Następnym krokiem w procesie importu wina jest znalezienie i nawiązanie kontaktu z potencjalnymi dostawcami win, którzy chcieliby rozpocząć handel. Dobrym początkiem może być wyjazd na południe Europy i odwiedzenie różnych winnic, które uważasz za ciekawe.

Producenci wina, którzy nie są jeszcze reprezentowani w Polsce, mogą chętnie rozpocząć współpracę z Tobą. Jednak istnieje też wielu producentów, którzy są już reprezentowani w Polsce przez mniejszych importerów. Dlatego też, jeśli szukasz idealnej oferty, może być konieczne zaoferowanie odbioru dużej ilości wina, aby było to opłacalne dla określonego producenta win.

VAT podstawy

Przy imporcie towarów z innego kraju UE, musisz poinformować Urząd Skarbowy i będziesz musiał płacić podatek VAT według polskich stawek.

Gdy jesteś zarejestrowany jako płatnik VAT w Polsce, import należy dodać i rozliczać zgodnie z wymaganiami Twojego zwrotu podatku VAT.

Ten podatek VAT jest również znany jako „podatek od nabycia”. Czasami można ubiegać się o jego zwrot, jeśli zakup dotyczy towarów zwolnionych z podatku VAT.

W niektórych przypadkach może być również możliwe zawieszenia, odroczenia, ograniczenia lub uzyskania ulgi w podatku VAT za import. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie biznes.gov.pl.

import wina

Nawet jeśli nie jesteś zarejestrowanym przedsiębiorcą VAT, nadal jesteś zobowiązany płacić podatek VAT od importu. Później nie będziesz w stanie ubiegać się jednak o zwrot.

Więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub wątpliwości dotyczących VAT, odwiedź tę witrynę lub zadzwoń pod infolinię Krajowej Informacji Skarbowej:

tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

Podatek akcyzowy od przewozu wina

Ogólnie rzecz ujmując, nie płacisz należności celnych przywozowych przy zakupie lub sprzedaży towarów w UE. Jednakże niektóre szczególne towary, takie jak wyroby alkoholowe i tytoniowe, podlegają podatkowi akcyzowemu, tzn. import wina jest  objęty obowiązkiem zapłaty akcyzy.

Stawki podatku akcyzowego dla wina są stałe, niezależnie od zawartości objętościowej alkoholu (wyrażonej w procentach) lub rodzaju wina. W rozumieniu ustawy z dnia 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym wino dzieli się na wino musujące i niemusujące, w którym cała zawartość alkoholu pochodzi z procesu fermentacji.

Stawka akcyzowa na wino (stan na styczeń 2017)

Stawka akcyzy na wino wynosi 158,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

W rozumieniu ustawy, jako wino klasyfikowane są produkty, które nie przekraczają 18 % objętościowej mocy alkoholu, pod warunkiem że nie zawierają żadnych dodatków wzbogacających dla win musujących oraz 15 % dla win niemusujących. Cały alkohol etylowy w produkcie powinien pochodzić z procesu fermentacji.

Kolejną grupę wyrobów winiarskich określonych na cele stosowania ustawy o podatku akcyzowym stanowią wyroby pośrednie. Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy, wyrobami pośrednimi są wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, lecz nieprzekraczającej 22% objętości, z wyjątkiem piwa, wina i napojów fermentowanych. Stawka akcyzy wynosi 318,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Dla przykładu: jeżeli chcesz przewieźć 600 butelek wina o objętości  75 cl o zwartości alkoholu 13%, obliczenie akcyzy będzie wyglądać następująco.

600 x 0.75 litra x 158 PLN od jednego hektolitra = 711 PLN, który powinien zostać zapłacony do Urzędu Skarbowego.

Zobacz pełną listę stawek akcyzowych tutaj.

Żeby uzyskać dodatkowe informacje na temat podatków i akcyzy, skontaktuj się z odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania Urzędem Skarbowym.

Import wina

Inne przydatne linki na temat importu wina do Polski

Ustawa z dnia 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym

Zasady opodatkowania akcyzą wyrobów winiarskich sprzedawanych w Polsce

Ministerstwo Finansów: stawki akcyzy

System informacji o banderolach akcyzowych

Vinisfera blog: poradnik dla importerów wina

Przykłady cen – import wina

Po znalezieniu producenta wina, od którego chciałbyś kupić produkt, następnym krokiem jest znalezienie spedytora w celu odbioru  i dostarczenia świeżo zakupionych win. Poniżej zebraliśmy kilka  przykładów cen,  dotyczących transportu palet w Europie. Możesz łatwo znaleźć te ceny i zarezerwować transport w tym samym czasie bezpośrednio online na naszej stronie internetowej. Na początku zerknij na poniższe przykłady, aby zyskać rozeznanie w poziomach cen.

Alicante – Poznań
1 pół palety/ 200 kg / 200 butelek
PLN 718

Grosseto – Kraków
1 europaleta/ 650 kg / 600 butelek
PLN 1068

Alsace – Warszawa
2 europalety / 1,200 kg / 1,200 butelek
PLN 1170

Z powyższych przykładów wynika jasno, że najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest import całej palety w porównaniu do objętości pół palety. Różnica cen między nimi jest bardzo niewielka w porównaniu do ilości dodatkowych butelek, które można dostarczyć do Polski.

Wynika to z faktu, że największe koszty wiążą się z odbiorem, dostawą i szczególnym obchodzeniu się z towarem, które należy zapłacić bez względu na to, czy importujesz, czy na przykład trzy palety. Dlatego pierwsza paleta jest zawsze najdroższa, a kolejne mogą być dodane za około połowę ceny.

Ponadto, ceny transportu drogowego będą zawsze niezależne od objętości, pod warunkiem że masa nie przekracza limitu ok. 750 kg (może się nieznacznie różnić z zależności od oferty spedytora). Oznacza to, że jeśli importujesz pojedynczą europaletę, cena będzie taka sama bez względu na to, czy waży 100 kg lub 600 kg.

import wina

Import wina na indywidualny użytek

Coraz większa liczba osób prywatnych decyduje się na import wina z krajów południowych Europy. W tym celu szuka informacji, jak można zaoszczędzić pieniądze i zyskać dostęp do znacznie większego wyboru, niż oferują lokalne supermarkety.

Podczas importowania do użytku prywatnego wyróżnia się dwie kategorie, które decydują, czy jesteś zwolniony z płacenia podatków akcyzowych:

Kategoria 1: Osoby, które same transportują wino z zagranicy do Polski.

Kategoria 2: Osoby, które kupują wina za granicą i płacą osobie trzeciej za obsługę transportu.

Pierwsza kategoria, obejmuje transport  towarów objętych podatkiem akcyzowym, w tym import wina, mogą być zwolnione z VATu i cła, pod następującymi warunkami:

Sam transportujesz wina do Polski, na przykład z tyłu samochodu.

Wino jest przeznaczone wyłącznie do użytku prywatnego lub na prezent.

Zapłaciłeś już podatek i cło w kraju pochodzenia.

Druga kategoria obejmuje osoby, które same nie transportują wina, ale używają pośrednictwa osoby trzeciej. W tym przypadku musisz zapłacić podatek akcyzowy, który określa się ilością wina i zawartością procentową alkoholu.

Importer jest odpowiedzialny o poinformowaniu Urzędu Skarbowego o imporcie z zagranicy. Importer jest też zobowiązany do wyliczenia odpowiedniej kwoty podatku VAT i podatku akcyzowego, który musi zapłacić w Urzędzie. W Polsce przed importem wina trzeba zapłacić zabezpieczenie akcyzowe w ustalonej wielkości i formie np. jeżeli w danym miesiącu chcemy importować 10 hektolitrów wina musimy zapłacić 1580 zł zabezpieczenia. Więcej wina możemy importować jedynie po dopłaceniu zabezpieczenia i zmianie zezwolenia.

Dowiedz się więcej o zgłoszeniu towarów do Urzędu Skarbowego i uzyskaj dodatkowe informacje o imporcie towarów do Polski, klikając w ten link.

Ograniczenia ilościowe dla importu wina do użytku prywatnego

Import wina do użytku prywatnego, zostały ustalone pewne orientacyjne ograniczenia ilościowe, które służą do oceny, czy import wina jest przeznaczony do celów prywatnych czy handlowych.

W przypadku obu powyższych kategorii orientacyjny limit ilościowy dla przywozu prywatnego wynosi 90 litrów, co odpowiada 120 butelkom o objętości 75 cl, z czego maksymalnie 60 litrów może być winem musującym.

Kontrole celne

W niektórych rzadkich przypadkach można importować więcej niż przydzielone 90 litrów, jednak wymaga to udowodnienia, że wino jest przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku, co może być trudne przy tak dużej ilości.

Limit towarów objętych akcyzą, które możesz wwieźć do Polski do użytku prywatnego wyszczególniony jest w Ustawie o podatku akcyzowym.

Jeśli kontrola celna ma podejrzenie, że import wina ma charakter handlowy i może być przywożone z przeznaczeniem do sprzedaży, zatrzymają Cię. Będziesz musiał wyjaśnić sytuację i odpowiedzieć na niektóre pytania, takie jak: cel zakupu , jak za to zapłaciłeś, i ile zwykle pijesz, itd.

Jeśli nie potrafisz przekonać urzędu celnego, są w stanie odrzucić Twoje roszczenie, a Twój import będzie podlegał opodatkowaniu, nawet jeśli przywieziesz już swoje wino do Polski. Dlatego nie zalecamy importowania więcej niż 90 litrów, jeśli importujesz do użytku prywatnego.

import wina - cło

Podziel swoje koszty transportu z innymi

Podczas importowania do użytku prywatnego dobrym pomysłem jest „podzielenie” palety z innymi importerami, dzieląc koszty transportu. W ten sposób wszystkie strony mogą przewieźć  poniżej 90 litrów, a mimo to uzyskać tani i wydajny transport do Polski.

Jeśli jednak wielu prywatnych importerów zdecyduje się importować razem i podzielić koszty transportu, bardzo ważne jest, aby każdy importer otrzymywał własną fakturę na wino. Dzięki temu  będzie oczywiste dla organów celnych, że paleta zawiera kilka pojedynczych przesyłek w maksymalnej pojemności 90 litrów. Ponadto ważne jest również, aby przesyłki były wyraźnie podzielone na palecie, tj. że każda przesyłka jest pakowana oddzielnie i opatrzona odpowiednimi fakturami.

Import wina – najlepsze sposoby transportu

Bez względu na to, z którego miejsca w Europie zamierzasz importować wino, sposób transportu jest ważnym czynnikiem do rozważenia. Logiczne wydaje się wysłanie wina do domu w paczkach, jednak nie zalecamy tego. Dzieje się tak dlatego, że przesyłki często wysyłane są kurierem: dedykowana usługa transportowa dla mniejszych przesyłek, która oferuje tanią, wydajną i szybką dostawę towarów.

Może się to wydawać atrakcyjnym rozwiązaniem, niemniej korzystanie z usług kurierów oznacza również, że wino może ucierpieć z powodu wielu przeładunków po drodze. Ponadto kurierzy są znani z tego, że obchodzą się z paczkami mniej ostrożnie niż zwykli przewoźnicy. Jest to częściowo spowodowane faktem, że kurierzy sami obsługują towary, podczas gdy zwykli przewoźnicy pracują z towarami na paletach, którymi operują za pomocą podnośników paletowych.

Paletyzacja towarów jest znacznie bardziej stabilnym środkiem transportu, ponieważ zapewnia lepszą kontrolę. Tym samym zmniejsza liczbę wypadków i powoduje mniejsze szkody, w trakcie przewożenia towarów. Dlatego podczas importowania delikatnych towarów, takich jak wino, zawsze najbardziej sensownym jest unikanie kurierów i pakowanie wina na palecie, aby mógł je obsłużyć regularny przewoźnik. Jest to bez wątpienia najbezpieczniejszy sposób transportu wina. Dlatego zawsze zalecamy ten rodzaj transportu, niezależnie od tego, czy musisz importować pół palety, czy kilka pełnych palet.

Zazwyczaj półpaleta może pomieścić 200 butelek, podczas gdy pełna paleta może pomieścić około 600 butelek wina.

Import wina z Transporteca

Rezerwacja importu wina z Transporteca

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię import wina jako firma, czy do prywatnej konsumpcji, proces jest zasadniczo taki sam i jest całkowicie prosty. Po prostu określasz rodzaj i liczbę palet, które chcesz transportować, i wybierasz, czy jesteś importerem biznesowym, czy prywatnym. Po znalezieniu rozwiązania transportowego, które odpowiada Twoim potrzebom, możesz dokonać rezerwacji bezpośrednio w Internecie, gdzie prosimy o podanie danych do odbioru i dostawy, abyśmy mogli natychmiast rozpocząć transport wina. Spedytor skontaktuje się z dostawcą w celu pobrania przesyłki i dostarczy je pod Twój adres.

W celu uzyskania dalszej pomocy, zapraszamy do kontaktu z nami.