Co musisz wiedzieć

Import z UE do Polski

Import z UE do Polski odbywa się na bardzo dobrych warunkach. Dla nowego importera ilość przepisów może często wydawać się przytłaczająca. Warto zwrócić uwagę, co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem importowania. Niniejszy artykuł ma na celu podsumowanie najważniejszych aspektów importu z UE, aby bez trudu rozpocząć importowanie do Polski.

Unia Europejska

Unia Europejska jest zarówno wspólnotą ekonomiczną, jak i polityczną, składającą się z 28 państw członkowskich, które zlokalizowane są w Europie. Razem reprezentują większość kontynentu i są również największym partnerem handlowym na świecie. Poza 28 państwami członkowskimi, współpraca handlowa UE jest rozszerzona na Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach EOG i Szwajcarię poprzez umowy dwustronne – choć z dużym wyjątkiem, na przykład, kraje, które są wyłączone z Europejskiej Wspólnoty Celnej.

Import z UE do Polski

Jednolity Rynek

Jednolity rynek stanowi jeden z podstawowych elementów współpracy UE i jest w stanie zabezpieczyć i zapewniać cztery swobody, które obejmują swobodny przepływ osób, kapitału, towarów i usług w UE. Te swobody gwarantują, że obywatele UE mogą osiedlać się, podróżować, pracować i inwestować w różnych krajach, a co najważniejsze w tym kontekście zapewnia swobodny handel wewnątrz UE, co jest jedną z podstawowych zasad.

Swobodny Przepływ Towarów w Unii Europejskiej

W ramach Jednolitego rynku UE można łatwo jest handlować z większością krajów europejskich. Jak wspomniano, jednolity rynek UE został ustanowiony w celu optymalizacji handlu transgranicznego i dzięki temu proces importowania z UE jest prosty i dobrze funkcjonujący.

Swobodny przepływ towarów zapewnia usunięcie barier handlowych w UE, takich jak cła. Oznacza to, że reguły zostały „zharmonizowane” w 28 państwach członkowskich, a kraje UE muszą ich wzajemnie respektować.

W praktyce zostały zlikwidowane opłaty celne z tytułu towarów sprzedawanych między państwami UE. Ponadto, nie można nałożyć limitów dotyczących wielkości przywozu i wywozu oraz w żaden inny sposób ograniczać handlu między krajami UE. Ponadto, prawo do swobodnego tranzytu pozwala wszystkim na swobodne prowadzenie obrotu towarami – niezależnie od miejsca, w którym są produkowane.

Ograniczenia

Należy zaznaczyć, że w swobodnym handlu mogą istnieć ograniczenia dotyczące niektórych towarów. Dotyczy to produktów, które mogą w jakikolwiek sposób wpływać na zdrowie, środowisko lub bezpieczeństwo publiczne. Może być również podatek akcyzowy od handlu niektórymi towarami, na przykład na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Przeczytaj więcej o opłatach tutaj.

Rodzaje transportu w imporcie z Unii Europejskiej

W obrębie Europy najczęściej używany jest transport drogowy. Fakt, że ciężarówki mogą poruszać się swobodnie w obrębie UE zwiększają elastyczność i zmniejszają liczbę pustych zwrotów, ponieważ spedytor może zoptymalizować swoje trasy. Doskonała sieć drogowa w Europie jest również jednym z powodów, dla których transport drogowy jest łatwy i szybki w przypadku importu z UE do Polski.

rodzaje transportu

Jeśli chodzi o transport drogowy, są dwie możliwości: zwykły przewoźnik lub kurier, w zależności od potrzeb transportowych. Przewoźnik może przyjmować większość dużych i ciężkich ładunków, podczas gdy kurier może być używany do mniejszych przesyłek.

Zasadniczo paletyzowane towary są najlepszym sposobem zabezpieczenia Twoich towarów podczas transportu. Im stabilniej i bezpieczniej towary są zapakowane, tym lepiej są chronione przed możliwymi uszkodzeniami. Ponadto paletyzowane towary są najłatwiejsze w obsłudze przez operatora wózka widłowego lub podnośnika palet.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług kuriera, ważne jest, aby spakować towary profesjonalnie, aby przesyłka mogła wytrzymać transport bez ponoszenia żadnych szkód. Zalecamy, aby nigdy nie wysyłać delikatnych towarów kurierem, ponieważ towary są wielokrotnie przeładowane, stąd też, kurierzy są powszechnie znani z praktyk obchodzenia się z ładunkiem.

Gdy rezerwujesz swój transport przez transporteca.pl jest to zawsze usługa „od drzwi do drzwi”, niezależnie czy rezerwujesz regularnego spedytora, czy kuriera. Oznacza to, że spedytor odbierze i dostarczy towary pod żądane adresy. W ten sposób nigdy nie powinieneś martwić się o dostarczanie lub odbiór towaru z nieznanego magazynu, a spedytor unika przekroczenia czasu magazynowania.

Warunki załadunku i rozładunku

Jeśli chodzi o transport drogowy, ważne jest, abyś wiedział, jakie warunki załadunku oferuje dostawca. Jeśli prowadzisz handel z większymi firmami, zazwyczaj będą oni mogli załadować ładunek używając rampy lub wózka widłowego. Jednak mniejsze firmy najczęściej nie mają tego sprzętu załadunkowego, ani nie mają warunków do załadunku na miejscu. W takim przypadku należy zarezerwować dostawę wraz z windą, dzięki czemu spedytor może zająć się Twoimi towarami. Zalecamy sprawdzenie warunków załadunku zamówionego dostawcy, aby zarezerwować odpowiednią usługę, unikając niepotrzebnych problemów. Dotyczy to zarówno odbioru, jak i dostawy.

Ponadto, ważne jest zwrócenie uwagi na warunki drogowe. Kilka miejsc w Europie, na przykład polskie górskie wioski, ma wąskie i kręte drogi, które uniemożliwiają przejazd dużej ciężarówce. Dlatego powinieneś być świadomy warunków drogowych w punkcie odbioru, aby spedytor mógł wysyłać mniejszy pojazd w razie potrzeby.

warunki załadunku i rozładunku

Import z UE do Polski – przykłady cen

Import z UE do Polski może być dokonany w większości przypadków w ciągu 4-10 dni, w zależności od odległości. Poniżej zebraliśmy kilka przykładów, dla zobrazowania poziomu cen. Należy pamiętać, że wszystkie usługi są realizowane „od drzwi do drzwi” (EXW) i że ceny obejmują wszystkie koszty transportu.

Madryt – Warszawa
1 euro paleta, 1,8 m3, 500s kg
5-7 dni, PLN 1163

Paryż – Poznań
2 euro palety, 3,5 m3, 1100 kg
4-6 dni, PLN 1122

Berlin – Kraków
3 euro palety, 5 m3, 1200 kg
4-6 dni, PLN 952

Amsterdam – Wrocław (kurier)
1 przesyłka (0,11 m3, 10 kg)
2-4 dni, PLN 461

Sztokholm – Łódź (kurier)
3 przesyłki (0.3 m3, 51 kg)
2-4 dni, PLN 902

Poznaj objętość i wagę Twojej przesyłki

Zawsze dobrze jest dowiedzieć, jak pakowane są Twoje towary, a także znać wielkość (m3) i ciężar (kg) przesyłki. Bez tych informacji żaden spedytor nie będzie w stanie wykonać wyceny, ponieważ cena jest obliczana na podstawie wielkości. W przypadku bardzo ciężkich towarów ciężar może mieć również wpływ na cenę. Na przykład europalety mają maksymalny ciężar ok. 700-800 kg. na palecie, w zależności od spedytora. Przekroczenie tej maksymalnej masy będzie miało również wpływ na obliczanie ceny. Zalecamy sprawdzenie dokładnej objętości i wagi przesyłki przed zapytaniem spedytora o wycenę lub przed dokonaniem rezerwacji przesyłki przez transporteca.pl.

Zarezerwuj swój transport szybko i łatwo dzięki Transporteca

Transporteca jest portalem rezerwacji online, który dostarcza rozwiązania transportowe od odpowiednich spedytorów. Gdy znasz szczegóły swojej przesyłki, odwiedź naszą stronę transporteca.pl i wybierz, czy importujesz „palety” czy „przesyłki”. Po wypełnieniu pola wyszukiwania otrzymasz listę odpowiednich usług transportowych, która zawiera ceny i przewidywane terminy dostaw.

Teraz możesz zarezerwować swój transport bezpośrednio na stronie internetowej, a po zakończeniu płatności spedytor zajmie się resztą: skontaktuje się ze Twoim dostawcą, odbierze przesyłkę, dokona odprawy celnej i i dostarczy przesyłkę na podany adres.

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami. Jesteśmy tutaj, aby pomóc: [email protected] lub +44 20 3769 6586