Szybki Przewodnik po Incoterms

Reguła Wysyłki CFR

Co oznacza handel międzynarodowy na warunkach CFR? Poniżej znajdziesz odpowiedzieć na to pytanie. W tym krótkim przewodniku po Incoterms wyjaśniono, co oznacza reguła wysyłki CFR. Opisano też prawne zobowiązania sprzedawcy i kupującego podczas handlu na warunkach dostawy CFR.

W handlu międzynarodowym wyróżniamy kilka warunków handlowych (Incoterms), które są uznawane przez prawie wszystkie kraje na świecie. Te Incoterms lub Międzynarodowe Reguły Handlu, działają jako prawne umowy pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Określają one obowiązki i prawa kupującego i sprzedającego w danej transakcji. Ten wspólny zestaw zasad niewątpliwie był sprytnym posunięciem. Dzięki temu, zawsze dokładnie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za określoną część transportu w danym momencie w podczas procesu transportu.

Reguła Wysyłki CFR (skrót od  ang. „Cost and Freight”) – “Koszt i Fracht” – jest warunkiem handlu, definiującym dokładnie, kiedy koszt, ryzyko i własność produktu zostaje przeniesiona ze sprzedającego na kupującego. W przypadku CFR własność przenosi się na kupującego w porcie, porcie lotniczym lub terminalu w miejscu przeznaczenia, gdy produkt jest wyładowywany ze statku, samolotu lub pociągu.

W praktyce oznacza to, że sprzedawca musi opłacić koszty i zapewnić fracht niezbędne do doprowadzenia towarów do wskazanego portu, lotniska lub terminalu (w zależności od rodzaju transportu) w miejscu przeznaczenia. Gdy towary zostaną wyładowane ze statku, samolotu lub pociągu, odpowiedzialność, a także wszelkie dodatkowe koszty, przenoszone zostają na kupującego. Co więcej, termin wysyłki CFR wymaga, aby sprzedawca dokonał odprawy celnej za towary na wywóz.

Reguła Wysyłki CFR - Szybki Przewodnik

W tym filmie, założyciel i CEO firmy Transporteca, Morten Laerkholm, podsumowuje zasady związane z regułą wysyłki CFR.

Dokonując rezerwacji online na stronie Transporteca, wybór opcji dostawy CFR oznacza, że ​​cena za transport, którą widzisz na ekranie, obejmuje wszystkie koszty dostawy od podanego adresu w miejscu wysyłki do lotniska lub terminalu w miejscu docelowym. Oprócz całego transportu, obejmuje to także odprawę celną w twoim kraju.

Aby uzyskać więcej informacji na temat warunków handlu międzynarodowego, przeczytaj nasz wpis na ten temat tutaj lub sprawdź nasze inne krótkie instrukcje Incoterm u dołu strony.

Jeśli masz inne pytania, skontaktuj się z nami przez czat, e-mail lub telefon.