Co musisz wiedziedzieć

Przeprowadzka poza Europę

Przeprowadzka poza Europę może wydawać się skomplikowana, szczególnie gdy planujesz ją sam, a nie Twoja firma, która za wszystko zapłaci i zorganizuje. Możesz skorzystać z usług spedytora, zamiast tradycyjnej firmy, zajmującej się przeprowadzkami, co pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do 70-80 % kosztów.

1. Samodzielna przeprowadzka poza Europę

Rzadko który spedytor zgadza się na zlecenie związane z przeprowadzką dóbr osobistych. W rzeczywistości prawie wszyscy spedytorzy odmawiają podjęcia się przewozu rzeczy osobistych. Jest to spowodowane złymi doświadczenia, wynikającymi z braku informacji jak pracują spedytorzy i ciężarówki i oczekiwaniami, które w związku z tym nie mogą zostać zrealizowane.

Jednakże, jeżeli jest to zrobione odpowiednio, przeprowadzka poza Europę jest możliwa do zorganizowania ze spedytorem. Kluczem do zadowolenia z usługi jest działanie na zasadach spedytora, a nie swoich.

Moving overseas

Będziesz musiał zorganizować sam całą potrzebną dokumentację i ustalić miejsce odbioru, które będzie łatwe dla dojazdu dla spedytora. Ponadto, będziesz odpowiedzialny za pakowanie i dokumentację. Wymaga to sporego wysiłku z Twojej strony, ale pozwoli Ci na duże oszczędności.

2. Ile przestrzeni będę potrzebował?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to ocena, ile rzeczy chcesz ze sobą zabrać i ile miejsca będą zajmowały. Zamiast zajmować się meblami, rozważ pozostawienie mebli w domu i zakup nowych produktów po przyjeździe. Przeprowadzka poza Europę może okazać się kosztowna, a to często najlepsze i najtańsze rozwiązanie

Podstawowym pytaniem, na które musisz odpowiedzieć, jest to, czy potrzebujesz całego kontenera  na swoje dobra, czy też możesz zapakować swoje rzeczy tylko na parę palet. Zasadą jest to, że w pełni umeblowany apartament z dwoma sypialniami wymaga kontenera o długości 20 stóp.

Jeśli pozostawisz swoje meble w poprzedniej lokalizacji, prawdopodobnie będziesz w stanie zapakować swoje rzeczy na 2-3 palety. Pojedyncza paleta może pomieścić prawie 2 metry sześcienne, co odpowiada około 12 dużym pudłą (60x40x40cm).

Jeśli nie masz pewności ile przestrzeni zajmą Twoje dobra, możesz się z nami skontaktować pod adresem [email protected]. Wystarczy podać listę rzeczy, które chcesz ze sobą zabrać i dołączyć pomiary (długość x wysokość x szerokość), a my chętnie pomożemy określić objętość przesyłki.

Palety

3. Pakowanie

Z wyjątkiem mebli wszystkie Twoje rzeczy powinny być zapakowane w pudełka. Dotyczy to również roweru, jeśli go planujesz zabrać ze sobą. Szkło i inne delikatne przedmioty będą musiały być pakowane w papier, folię bąbelkową, ręczniki lub inne podobny materiał, zapewniający im bezpieczeństwo. Twoim zadaniem jest spakować swoje dobra w odpowiedni sposób, aby wytrzymał długą podróż za granicą.

Gdy pudła są zapakowane, należy je umieścić na paletach i zabezpieczyć palety bokami i wierzchołkiem – wierzch i boki powinny być przymocowane do dolnej części palety pasami lub czymś podobnym, co zapewni, że pudła nie będą przesuwać się z palety podczas transportu.

Palety powinny być zapakowane w prawidłowy sposób, dzięki czemu będą odporne na długą podróż samochodem, pociągiem lub statkiem. Mogą być także kilka razy w trakcie transportu podnoszone przez wózki widłowe i podnośniki palet.

Zarówno palety, boki do palet, pudła do przeprowadzek taśmy można nabyć w sklepie z narzędziami.

Jeśli potrzebujesz całego kontenera, nie musisz przygotowywać towarów na paletach. W przypadku korzystania z kontenera również będziesz odpowiedzialny za jego prawidłowe zapakowanie. Wszystkie Twoje rzeczy muszą być przymocowane do ścian kontenera za pomocą specjalnych pas mocujących. Ma to zabezpieczyć Twoje dobra przed przesuwaniem w przypadku np. sztormu na oceanie.

pakowanie przeprowadzka poza Europę

4. List przewozowy i faktura proforma

Wyślemy do Ciebie arkusz Excel zawierający szablon listy przewozowej i faktury proforma. Podczas pakowania należy wypełnić listę opisującą transport i ocenę wartości towaru.

Do odprawy celnej potrzebne są lista przewozowa i faktura proforma. Zwykle nie musisz płacić cła na przewożenie swoich prywatnych dóbr,  jednakże urząd celny nadal musi znać zawartość Twojego ładunki i jego wartość.

5. Palety i pudła do przeprowadzki

Przeprowadzka poza Europę i transport Twoich rzeczy wymagają certyfikatu ISPM15. Oznacza to po prostu, że palety są poddawane obróbce cieplnej i jest na nich rozpylony produkt owado i grzybobójczy.

Ważne jest również, abyś użył profesjonalnych pudeł do przeprowadzek i że będą one nowe – lub prawie nowe. Profesjonalne pudła są o odporniejsze niż zwykła, lekka wersja. często używana do lokalnych przeprowadzek. Profesjonalne pudła można układać na sobie i wytrzymują większą wagę, bez obawy uszkodzenia. To sprawia, że cały ładunek jest bardziej stabilny i chroni Twoje rzeczy lepiej w trakcie przeprowadzki za granicę.

6. Odbiór rzeczy

Kiedy spedytor odbiera rzeczy będzie miał ze sobą podnośnik palet i dużą ciężarówką z windą. Musi być w stanie zabrać palety bezpośrednio do ciężarówki za pomocą podnośnika palet. Tak więc, jeśli mieszkasz na 4 piętrze, musisz przygotować załadowane palety na parterze, aby miał do nich łatwy dostęp. Jeśli na Twoim podjeździe jest żwir, na który nie można podjechać wózkiem paletowym,  powinieneś przygotować palety gotowe do odbioru w innym miejscu lub wyłożyć płyty drogowe. Ostatnią rzeczą jest fakt, że ty lub inna osoba, musi być obecna w domu, gdy przyjeżdża przewoźnik. W przeciwnym razie spedytor wyjedzie bez twojego ładunku.

odbiór rzeczy

7. Dokumentacja

Oprócz listy przewozowej, podczas przeprowadzki poza Europę, często również wymagane jest wiele innych dokumentów. Różnią się one w zależności od kraju, z którego się wybierasz.

We wszystkich krajach, jest wymagana kopia paszportu. Ponadto zazwyczaj jest również formularz odbioru kraju, do którego się wybierasz.

8. Ubezpieczenie

Przeprowadzka poza Europę wymaga ubezpieczenia transportu, jeśli zarezerwujesz transport przez Transporteca. Cena zależy od wartości Twoich towarów i jest łatwa do obliczenia:

W obrębie UE i do / z Ameryki Północnej i Azji: 1,5% łącznej wartości, ale nie mniej niż PLN 410.

Do / z innych krajów: 3 % łącznej wartości, ale nie mniej niż PLN 410.

9. Cena Twojej przeprowadzki

Jak widzisz, możliwe jest przygotowanie taniego rozwiązania dla przeprowadzki poza Europę. Poniżej przedstawiamy przykłady cen zleceń, które firma Transporteca przeprowadziła w przeszłości.

Przedstawione ceny są cenami całościowymi, czyli ceną za usługę „od drzwi do drzwi”, bez dodatkowych, ukrytych kosztów. Ceny obejmują więc odprawę celną i ubezpieczenie, które w tych przypadkach może się wahać pomiędzy PLN 410  a 820:

20 ft kontener z Florydy do Szczecina – PLN 26.437
2 palety z Warszawy do Sydney – PLN 11.531
1 paleta z Krakowa do Los Angeles – PLN 6.587

Przeprowadzka do Florydy

W niektórych przypadkach tańszym rozwiązaniem może się okazać,  zarezerwowanie transportu tylko do portu przybycia, a następnie samodzielnie zorganizowanie kolejnego transportu. Może to być korzystne, jeśli jesteś w stanie samodzielnie zabrać towary z portu lub posiadasz kontakty w kraju przybycia. Poniżej znajdziesz kilka przykładów cen takiego transportu:

2 palety z Warszawy do Nowego Jorku (odbiór w porcie przybycia) – PLN 5.460
1 paleta z Gdańska do Valparaiso (odbiór w porcie przybycia) – PLN 3.476
4 palety z Krakowa to Nowego Jorku (odbiór w porcie przybycia) – PLN 10.331

Następny krok, gdy przeprowadzasz się poza Europę i chcesz zaoszczędzić pieniądze

Zapraszamy do kontaktu na [email protected] lub pod numerem telefonu +44 20 8068 2122. Z przyjemnością przyjrzymy się Twojemu zleceniu i skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.