Przewodnik dla poczatkujących

Import z Hongkongu

Handel międzynarodowy może być trudny i często można popełnić błędy planując rozpoczęcie importu. Dzięki przeczytaniu przewodnika na temat importowania, w dłuższej perspektywie pozwoli uniknąć najczęściej popełnianych pomyłek. Import z Hongkongu jest skomplikowany ale w niniejszym artykule zwróciliśmy uwagę na najważniejsze kwestie, które ułatwią bezproblemowy handel.

Handel z Hongkongiem

Hongkong jest częściowo autonomiczny, posiada własną walutę, a także własny systemem podatkowy i sprawiedliwości.  Jednakże, nadal znajduje się pod kontrolą Chin i znajduje się w południowych Chinach. Hongkong posiada najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie dla międzynarodowego transportu towarowego oraz jeden z najbardziej aktywnych portów kontenerowych na świecie. Wynika to częściowo z faktu, że Hongkong jest „wolnym portem”. Oznacza to, że wszystkie towary przemieszczane i wychodzące z Hongkongu są zwolnione z kontroli celnej i procedur, co czyni Hongkong atrakcyjnym centrum handlowym. Hongkong ma jedną z najniższych stawek podatkowych i jedną z najprostszych struktur podatkowych na świecie.

Import z Hongkongu

Znajdź więcej informacji na temat handlu między Polską a Hongkongiem tutaj.

Import z Hongkongu – FOB czy EXW?

FOB (Free On Board) i EXW (Ex Works) to dwie reguły handlu międzynarodowego najczęściej stosowane w odniesieniu do przywozu w Hongkongu oraz ogólnie import z zagranicy. FOB obejmuje usługę „od drzwi do portu”, w której dostawca jest odpowiedzialny za wszystkie lokalne koszty, tj. transport do magazynu spedytora, obsługę ładunku i odprawę celną. Tymczasem, gdy handlujesz na warunkach EXW, jesteś odpowiedzialny za całość transportu od drzwi do drzwi, łącznie ze wszystkimi kosztami.

Obie reguły mają swoje wady i zalety, a które z nich jest bardziej korzystne dla Ciebie zależy od konkretnej przesyłki:

FOB – zalety i wady

Zalety FOB to: Często jest to trochę tańsza niż wysyłka EXW. Dzieję się tak dlatego, że dla dostawcy w kraju nadania często lokalne koszty są mniejsze niż dla wybranego spedytora. Dotyczy to wyłącznie przesyłek LCL, ponieważ przesyłki FCL nie korzystają z korzyści skali dla lokalnego transportu. Ponadto nie musisz zajmować się żadną dokumentacją w kraju pochodzenia, ponieważ jest to odpowiedzialność Twojego dostawcy. Wreszcie, oferty FOB są łatwe do zamówienia, ponieważ jest to „łatwa” część. Opłaty za pobranie są nieco trudniejsze i zwykle zajmują trochę czasu na obliczenia w zależności od konkretnej przesyłki.

Wady FOB to: Jesteś narażony na ryzyko, że dostawca nagle zaprotestuje przeciwko płaceniu lokalnych opłat, nawet jeśli jest to jego odpowiedzialność. Również dostawca najprawdopodobniej pobiera dodatkową opłatę w celu pokrycia opłat za FOB, co zwiększy całkowite koszty transakcji.

EXW zalety i wady

Zalety EXW to: Od początku do końca jesteś odpowiedzialny za pełną kontrolę nad wysyłką i powiązanymi kosztami. Również zazwyczaj produkty są nieco tańsze, gdy robisz zakupy na regułach EXW. W przypadku FOB Twój dostawca doda do faktury lokalne koszty transportu – jak wspomniano powyżej.

Wady EXW to: Jest to często droższe rozwiązanie, ponieważ sam odpowiadasz za cały transport. Również w handlu na zasadach EXW, jesteś odpowiedzialny za odprawę celną, więc musisz być pewien, że dostawca ma swoje pozwolenie na wywóz, jeśli to konieczne. Ponadto przy wyborze spedytora do obsługi przesyłki musisz upewnić się, że są w stanie zapewnić  obsługę „od drzwi do drzwi” i obsługiwać procedury odprawy celnej.

Nie zapomnij ocenić swoich opcji, aby wyjaśnić, która usługa jest dla Ciebie najbardziej korzystna. Ważne jest również, aby zawsze uzyskać ofertę na piśmie, by nigdy nie było wątpliwości co do tego, na jakich warunkach zgadzasz się na zakup.

Możesz przeczytać o FOB i EXW oraz jak wybrać odpowiednią usługę tutaj.

Kiedy poznasz wszystkie szczegóły, możesz łatwo wyszukać ceny FOB i EXW z Hong Kongu i z innych miejsc na całym świecie, korzystając z naszego kalkulatora cen.

Import z Hongkongu

Transport morski czy lotniczy?

Decydując się jak dostarczyć  towar do domu, dwa następujące parametry najczęściej wpływają na wybór: czas tranzytu i cena. Import z Hongkongu drogą morską zazwyczaj zajmuje 35-40 dni do Twoich drzwi. Transport lotniczy zajmuje do 10 dni – w zależności od tego, czy wybierasz standardową czy ekspresową usługę.

Transport morski: FCL lub LCL?

W przypadku kontenerowych przewozów morskich będziemy się zajmować terminami LCL i FCL, które dotyczą różnych sposobów wysyłania Twoich towarów. FCL (pełne załadowanie kontenera) oznacza pełną przesyłkę kontenerową, podczas gdy LCL (mniej niż pojemność kontenera) wskazuje na wysyłkę, w której kilku importerów „dzieli się” pojemnikiem.

Aby rozpocząć, określ wielkość i ciężar swojej przesyłki, by zdecydować  która z dwóch opcji jest najbardziej korzystna dla Ciebie. Z reguły wszystkie przesyłki poniżej 15 m3 są najbardziej odpowiednie do przewozu jako jako część załadunku kontenera (LCL). Podczas gdy wysyłki o pojemności 15 m3 lub więcej można wysyłać jako jeden lub więcej kontenerów (FCL).

Import z Hongkongu zazwyczaj umożliwia wykorzystanie trzech różnych typów kontenerów: 20 stóp, 40 stóp i 40 stóp.

20 st. kontener ma maksymalną masę 24 000 kg i mieści około 30 m3.
40 st. kontener ma maksymalną masę 26 000 kg i mieści około 60 m3.
HQ 40 st. kontener ma maksymalną pojemność 28.500 kg i mieści około 70 m3.

Dla LCL (mniej niż załadunek kontenera) cena jest obliczana na podstawie objętości (metry sześcienne). Oznacza to, ile przestrzeni zajmuje towar w pojemniku. Ponieważ ograniczenie wagi dla transportu morskiego jest bardzo wysokie (1000 kg / cmb), ciężar zazwyczaj nie będzie miał wpływu na cenę, chyba że masz bardzo ciężki ładunek.

transport lotniczy czy morski

Transport lotniczy

W przeciwieństwie do transportu morskiego, cena transportu lotniczego jest obliczana na podstawie całkowitej masy przesyłki. Dlatego im cięższe towary, tym droższe.

Bardziej szczegółowo – cena standardowego transportu lotniczego jest ustalana na podstawie „ciężaru objętościowego”, być może lepiej znanego jako „ciężar wymagalny”.

Oznacza to w praktyce, że cena jest obliczana na podstawie „współczynnika ciężaru wymiarowego” lub współczynnika DIM, który jest oparty na zdolności ładunkowej samolotu i został wcześniej ustalony przez linie lotnicze do pobierania odpowiednich kosztów dla towarów.

Normalnie współczynnik DIM odpowiada 166,67 kilogramom na metr sześcienny.  Zasadniczo oznacza to, że dla każdego metra sześciennego towarów, które importujesz, zostanie obciążony za  167 kg, nawet jeśli rzeczywista masa przesyłki wynosi zaledwie 50 kg. Jeśli miernik sześcienny waży 250 kg, oczywiście płacisz za 250 kg, a nie za 167 kg.

W związku z tym, porównując dwa rodzaje transportu, transport  morski często ma tę zaletę, że cena różni się znacząco w przypadku dużych/ciężkich przesyłek i małych dla małych i lżejszych przesyłek. Ale w przypadku bardzo małych/lekkich przesyłek zwykle najtańszym rozwiązaniem jest transport lotniczy.

Biorąc pod uwagę powyższe, import z Hongkongu wymaga przyjrzenia się obu rodzajom transportu. Pozwoli to dowiedzieć się, kiedy transport morski jest lepszym rozwiązaniem, a kiedy transport lotniczy może okazać się bardziej korzystny.  Znajdź ceny transportu morskiego i lotniczego za pośrednictwem naszego internetowego kalkulatora cen tutaj.

Przykłady cen

FOB Hongkong – Warszawa
3,3 m3 / 830kg – transport morski
PLN 3.342

FOB Hongkong – Kraków
kontener 20 stóp – transport morski
PLN 9.376

EXW Hongkong – Gdańsk
0,8 m3 / 54kg – transport lotniczy
PLN 2.538

FOB Hongkong – Wrocław
12 m3 / 6.200kg – transport morski
PLN 6.819

import z Hongkongu

Rejestracja EORI

Podczas importowania z Hongkongu i innych krajów spoza UE musisz się zarejestrować numer EORI. Numer EORI jest potrzebny w handlu towarami z krajami trzecimi (kraje spoza UE). Jeśli nie masz jeszcze numeru EORI, zazwyczaj trwa to 3 dni robocze.

Jeśli szukasz rozwiązań dla importu towarów objętych ograniczeniami, takich jak broń palna, musisz także zarejestrować się na pozwolenie na przywóz.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ważnych aspektów importowania, zajrzyj tutaj.

Cło

Podczas importowania towarów z Hongkongu lub innych krajów spoza UE musisz zgłosić swój przywóz do urzędu celnego (zazwyczaj odbywa się to przez osobę trzecią, tj. Spedytora lub kuriera), a także do uiścić należności celne od towarów . Kwota zależy od rodzaju ładunku i miejsca, z którego importujesz. W związku z tym, w celu obliczenia opłat celnych, musisz znać kod (-y) produktu.

Aby obliczyć opłaty celne, skorzystaj z następującego linku: www.celina.krakow.uc.gov.pl/kalkulator.

Gdy znasz kod produktu, możesz też przeszukiwać bazę danych TARIC, która może dostarczyć Ci informacji na temat różnych ustaleń celnych, w tym wszelkich obniżek taryfowych i zwolnień celnych

Import z Hongkongu z Transporteca

Kiedy zdecydujesz, jak chcesz wysłać towar do swojego domu, następnym krokiem jest wybranie odpowiedniego dostawcy do obsługi transportu.

W rzeczywistości może to często stanowić wyzwanie, by uzyskać wcześniej całkowitą ofertę kosztów transportu. Niestety oznacza to, że niektórzy importerzy muszą ponieść nieoczekiwane koszty, zanim będą mogli otrzymać swoje towary, co oczywiście niesie ze sobą negatywne doświadczenia związane z przywozem.

Spójrz na przykład poniżej rzeczywistej faktury od spedytora. Czy możesz dowiedzieć się, jakie są indywidualne opłaty?

Aby tego uniknąć, zawsze zarezerwuj swój transport przez Transporteca, a uzyskasz pełną ofertę cenową. Gwarantujemy, że nie będzie żadnych nieoczekiwanych opłat lub dodatkowych kosztów, pod warunkiem, że podczas dokonywania rezerwacji podano prawidłowe szczegóły dotyczące ładunku. Na przykład, jeśli zamówiłeś przewóz towaru o pojemności 1m3, ale w rzeczywistości wynosi on 3m3, wtedy będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty. Alternatywnie, jeśli zamówiłeś transport o pojemności 3m3, ale to tylko 1m3, otrzymasz zwrot różnicy. Jednak zawsze lepiej, aby podać dokładną objętość i wagę przesyłki, dostawca może z łatwością podać te informacje. W ten sposób nikt nie musi się martwić dodatkowymi rachunkami lub zwrotami, a my upewnijmy się, że odpowiednia ilość miejsca jest zarezerwowana dla Ciebie w kontenerze lub w samolocie.

Zapoznaj się z naszym kalkulatorem cen transportu i portalem rezerwacji tutaj. Jeśli znajdziesz to, czego szukasz, możesz zawsze zarezerwować bezpośrednio online, a wkrótce wiadomość zostanie automatycznie wysłana do polskiego spedytora i do dostawcy w Hongkongu. Dzięki temu mogą oni  łatwo uzgodnić szczegóły dotyczące odbioru (EXW) lub dostarczyć do magazynu (FOB) – w zależności od tego, którą usługę zamówiłeś.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących importu z Hongkongu, skontaktuj się z nami. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji napisz na: [email protected] lub zadzwoń pod:  +44 20 3769 6586.