przewodnik

Wybór Przewoźnika

Jeżeli chcesz przetransportować coś zza oceanu lub przewieźć coś do sąsiedniej gminy, powinieneś skorzystać z usług przewoźnika. Należy jednak zwrócić uwagę, że istnieje duża różnica w wyborze właściwego przewoźnika, zależnie od zadania transportowego. Wybór przewoźnika to bardzo ważna decyzja, która zadecyduje o zadowoleniu z twojej usługi transportowej.

Przewoźnik to wiele rzeczy

Duńskiego słowa „przewoźnik” (duń. fragtmand) używają najczęściej osoby bez dogłębnej wiedzy na temat branży transportowej. Nie jest to słowo, którego używa się w branży. Powodem tej sytuacji jest to, że nie jest to zbyt precyzyjne słowo.

Zamiast tego używa się pojęć takich jak „spedytor” (duń. speditør) i „przewoźnik drogowy” (duń. vognmand), zależnie od rodzaju przewoźnika, o którym jest mowa. Wybór przewoźnika to ważna decyzja, by jej dokonać, musisz poznać definicję następujących słów.

Spedytor

Spedytor to firma transportowa, która zazwyczaj oferuje transport międzynarodowy towarów za pomocą samolotów, statków lub samochodów ciężarowych. Więcej o spedytorach możesz przeczytać tutaj. Spedytorzy współpracują zazwyczaj z innymi spedytorami za granicą ofertując międzynarodowe usługi transportowe. Duże firmy spedytorskie mają swoje własne biura w różnych miejscach świata. Spedytorzy nie posiadają najczęściej sami aktywów, których używa się do transportu, tzn. magazynów, samochodów ciężarowych, samolotów i statków. Zajmują się oni głównie kontaktem z klientem oraz przepływem informacji niezbędnym do przetransportowania ładunku do miejsca przeznaczenia.

„Przewoźnik drogowy”

„Przewoźnik drogowy” to inny rodzaj firmy transportowej. Praca spedytorów skupia się na międzykontynentalnym transporcie ładunków – na przykład z Azji do Europy – natomiast przewoźnicy drogowi skupiają się na wewnątrzkontynentalnym transporcie ładunków – dla przykładu w ramach Europy. Przewoźnicy drogowi posiadają zazwyczaj własne samochody ciężarowe – zarówno ciągniki siodłowe, jak i naczepy i zarabiają na optymalizacji pokonywanych przez nie tras, tak by samochody ciężarowe były zawsze tak bardzo wypełnione, jak to tylko możliwe. Wielkość przewoźników drogowych jest bardzo zróżnicowana od międzynarodowych graczy takich jak DSV, Leman i Blue Water po niewielkich przewoźników drogowych posiadających 5-10 samochodów dostawczych.

Wszyscy przewoźnicy drogowi mogą dostarczyć wszystkie usługi, lecz mimo wszystko powinieneś znaleźć przewoźnika drogowego najbardziej pasującego do Twojego zadania.

Wybór Przewoźnika

2. Wybór przewoźnika

Osobom spoza branży ciężko będzie odróżnić te dwa rodzaje przewoźników. Poza tym ciężko jest stwierdzić, którzy przewoźnicy radzą sobie najlepiej w przypadku różnych krajów. Niektórzy spedytorzy dobrze radzą sobie z transportem ładunków drobnicowych z Chin, ponieważ posiadają własne kontenery do ładunków drobnicowych. Inni dobrze radzą sobie z transportem lotniczym do USA, a jeszcze inni wyspecjalizowali się w transporcie towarów to Afryki. Dla porównania niektórzy przewoźnicy drogowi oferują trasy na południe w kierunku Włoch i Hiszpanii, a inni trasy na północ do Norwegii i Szwecji.

Zasadniczo wszyscy przewoźnicy są w stanie wykonać wszystkie usługi. Jest to możliwe, ponieważ mogą oni zwyczajnie zakupić usługę u innego przewoźnika, jeżeli nie są oni w stanie sami jej wykonać. To podnosi cenę – i zazwyczaj odbija się na jakości usługi – ponieważ dochodzi nam dodatkowe ogniwo w transakcji i komunikacji. Istotne jest znalezienie przewoźnika, który SAM będzie w stanie wykonać Twoje zadanie. Jeżeli chcesz przetransportować paletę z Szanghaju do kraju, musisz znaleźć przewoźnika, który ma swój własny kontener do ładunków drobnicowych w Szanghaju. Jeżeli chcesz przetransportować dwie palety wina z Włoch do kraju, to potrzebujesz duńskiego przewoźnika, który sam jeździ do Włoch.

Stworzenie oglądu w kwestiach transportowych może być pracochłonne. Na szczęście wykonaliśmy większość tej pracy za Ciebie, tak iż możesz znaleźć te informacje bezpośrednio tutaj z Transporteca.