6 Wskazówek

Transport Towarów Do Norwegii

Podczas planowania transportu towarów do Norwegii musisz zastanowić się nad kilkoma ważnymi rzeczami. Przeczytaj niniejszy poradnik, by ominąć największe pułapki. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zasadami transportu towarów z UE do Norwegii.

Z transportowego punktu widzenia Norwegia jest interesującym krajem ze względu na zróżnicowane warunki geograficzne i otaczające góry. Przeczytaj tutaj o najważniejszy zasadach postępowania, jeżeli chcesz przetransportować Twoje towary w górzyste okolice.

1. Transport towarów z UE do Norwegii

Norwegia nie jest krajem członkowskim UE. Stąd też przepisy o wolnym handlu w ramach UE nie mają zastosowania, gdy chcesz przewieźć towary do Norwegii.

W praktyce oznacza to, że towar musi opuścić UE, w kraju, z którego dokonujemy eksportu. Następnie towar zostaje poddany odprawie celnej w Norwegii na tych samych zasadach, co do krajów trzecich. Oznacza to też, że do kosztów transportu towarów z Danii do Norwegii nie dolicza się duńskiego podatku VAT.

Stąd jeśli do transportu zatrudniasz spedytora lub przewoźnika drogowego, dopytaj się, czy wywóz z Danii i odprawa celna w Norwegii stanowią część ceny usługi. Najczęściej odprawa celna w Norwegii nie jest częścią usługi.  Dlatego musisz specjalnie poprosić o to przewoźnika lub wykupić usługę transportową na portalu z gwarancją ceny all-in (pol. wszystko wliczone).

W praktyce to importer może być sam odpowiedzialny za odprawę celną. Taka oszczędność nie jest opłacalna, ponieważ wiąże się z ryzykiem opóźnienia transportu i dodatkowych kosztów przechowywania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy  odbiorca towarów jest importerem z doświadczeniem w odprawach celnych.

Transportu Towarów Do Norwegii

2. Rejestracja eksportu

By móc sprzedawać i eksportować towary do Norwegii, Twój podmiot gospodarczy musi zostać zarejestrowany jako eksporter.

Na stronie internetowej virk.dk możesz zarejestrować Twój podmiot gospodarczy jako eksportera wybierając „Zmień dane podmiotu gospodarczego”. Sama rejestracja nic nie kosztuje i jest przeprowadzana online w systemie Webreg pod zakładką „Duński podatek VAT, Import i Eksport”.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o rejestracji eksportu, możesz tutaj obejrzeć na filmie przegląd najważniejszych punktów.

3. Przepisy dotyczące podatku VAT i przepisy celne w Norwegii

W przypadku eksportu do Norwegii, która nie jest członkiem UE, nie należy doliczać duńskiego podatku VAT, bez względu na to, czy sprzedajemy towary podmiotom gospodarczym, czy osobom fizycznym.

W przypadku transportu towarów o wartości ponad 350 NOK z włączeniem kosztów transportu, to norweski importer musi zapłacić opłaty celne i podatek VAT w Norwegii. Ta dolna granica nie obowiązuje jednak alkoholu i tytoniu. W przepisach celnych zapisano, że opłaty celne naliczane są na podstawie ceny zakupu towarów powiększonej o fracht i ewentualne ubezpieczenie. Podatek VAT nalicza się jako 25% podstawy obliczenia opłat celnych powiększonej o cło, z wyjątkiem środków spożywczych, dla których obowiązuje stawka 15%.

Norweskie służby celne oferują zainteresowanym kalkulator importowy online,. Pomoże nam on oszacować, ile trzeba będzie zapłacić tytułem odpowiednio opłat celnych i podatku VAT zgodnie z norweskimi przepisami celnymi.

Ceny transportu towarów do Norwegii

4. Ceny transportu towarów do Norwegii

Transport towarów do Norwegii odbywa się najczęściej jako transport drogowy. W przypadku zachodniej części Danii przewoźnikowi drogowemu będzie zazwyczaj najbardziej opłacało się przetransportowanie naczep z ładunkiem promem z Hirtshals, Hanstholm lub Frederikshavn do Oslo. Czas transportu wynosi maksymalnie kilka dni, dlatego też transport lotniczy towarów do Norwegii nie jest najczęściej opłacalny. Wyjątkiem jest sytuacja, w której odbiorca znajduje się w północnej części Norwegii.

Poniżej znajdziesz przykłady cen transportu towarów z Polski do Norwegii. Przykłady te należy traktować orientacyjnie, ponieważ ceny zmieniają się wraz z np. cenami paliw. W przypadku konkretnego zadania transportowego znajdujemy najlepszą ofertę na rynku.

Z Warszawy do Lyngdal, Norwegia
2 palety – 3,50 m3 – 600kg
1,250 złoty
3 dni transportem morskim/drogowym

Z Krakowa do Oslo, Norwegia
8 palet – 14,05 m3 – 2350kg
2,795 złoty
2 dni transportem drogowym

Z Katowic do Oslo, Norwegia
7 paczek – 0,69 m3 – 105kg
549 złoty
3 dni transportem drogowym

Z Gdańska do Jevnaker, Norwegia
3 paczki – 0,16 m3 – 25kg
292 złoty
2 dni transportem drogowym

W powyższych przykładach podano różne rodzaje transportów. Niektóre odbywają się bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy za pomocą jednego samochodu ciężarowego. Inne zaś za pośrednictwem centr dystrybucji. Ładunek odbierany jest wtedy za pomocą mniejszych samochodów dostawczych, dowożony do eksportowego centrum dystrybucji w Danii, a następnie zostaje przetransportowany większym samochodem ciężarowym, tirem do importowego centrum dystrybucji, które najczęściej znajduje w Oslo. Sprawdź tutaj aktualne ceny transportu towarów do Norwegii.

Jak zagwarantować sobie najniższą cenę?

5. Jak zagwarantować sobie najniższą cenę?

W przypadku mniejszych przesyłek wysyłanych do Norwegii, najtańszym rozwiązaniem będzie zazwyczaj firma kurierska. W takim przypadku wystarczy tylko upewnić się, że przesyłka została zapakowana zgodnie z poradnikiem pakowania firmy kurierskiej. Ponadto wielkość i masa przesyłki powinny znajdować się w przedziałach wyznaczonych przez firmę kurierską. Jeżeli np. zamawiamy transport towarów do Norwegii za pomocą UPS, poszczególne paczki nie mogą ważyć więcej niż 70 kg, a suma ich obwodu i długości nie może przekraczać 419cm.

W przypadku większych przesyłek można często zaoszczędzić rozmieszczając towar na paletach i foliując go. Jeżeli wysokość palety z towarem jest poniżej 110cm, możemy zaoszczędzić pakując towar w taki sposób, by móc ustawić palety z towarem w stos. Taki ładunek zajmuje mniej powierzchni podłogi w tirze i w ten sposób przewoźnik drogowy może zabrać ze sobą więcej ładunku na jednej trasie.

W przypadku wysyłki ładunków ponadgabarytowych, takich jak duże urządzenia lub elementy budowlane, ważne jest odpowiednie ich zapakowanie w np. drewniane skrzynie oraz umożliwienie ich przenoszenia za pomocą wózka widłowego lub dźwignicy. Ponadto należy przekazać przewoźnikowi informację o urządzeniach dostępnych przy załadunku i pilotowaniu.

6. Transport towarów do Norwegii z Transporteca

Jeśli chcesz przewieźć towary do Norwegii, możesz tutaj na naszym portalu znaleźć i porównać rozwiązania transportowe i ceny online. Jednakże, jeśli nie mamy gotowej usługi odpowiadającej Twoim potrzebom, przygotujemy w ciągu 24 godzin niezobowiązującą ofertę za pośrednictwem naszej sieci współpracy przewoźników drogowych i spedytorów.

Co mówią klienci?

Po pierwszym zamówieniu u Transporteca, w ramach którego Frode Dale, CEO w firmie Bollerup Jensen, przetransportował produkty na bazie mydła z Ådum do Oslo, Frode Dale wypowiedział się dla nas:

„Transport przesyłki był w pełni pozytywnym doświadczeniem. Została ona odebrana w piątek zgodnie z ustaleniami i dostarczona we wtorek bez żadnych problemów. Nasz klient był zadowolony.”