5 Dobrych Wskazówek

Transport Towarów Z USA

Transport towarów z USA nie jest skomplikowany, jeżeli zwrócimy uwagę na kilka praktycznych szczegółów. W tym artykule możesz przeczytać o najczęstszych pułapkach, w które wpadają importerzy towarów z USA oraz dajemy w nim kilka wskazówek i rozwiązań, które sprawią, iż transportując towary z USA zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze.

1. Pamiętaj o rejestracji importu w przypadku transportu towarów z USA

Jeżeli chcesz importować towary z USA celem odsprzedaży, Twój podmiot gospodarczy musi zostać zarejestrowany jako importer w Duńskim Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej.

W przypadku gdy Twój podmiot gospodarczy nie jest zarejestrowany, to Twoje towary zostaną zatrzymane przez Duński Urząd Skarbowy lub zwrócone na Twój koszt dostawcy. Na dokonanie stosownej rejestracji masz 14 dni od przybycia towarów do Polski.

Na stronie internetowej virk.dk, pod zakładką ”Zmień dane podmiotu gospodarczego”, Twój podmiot gospodarczy może zostać błyskawiczne zarejestrowany jako importer. Zobacz jak to zrobić w filmie o rejestracji importu. Rejestrując Twój podmiot gospodarczy jako podmiot importujący przed zakupem usługi transportu towarów z USA, zminimalizujesz ryzyko związane z dodatkowymi kosztami przechowywania w Polska po przybyciu towarów do kraju.

Amerykański podatek VAT

W USA ceny są zazwyczaj podawane bez podatku VAT (ang. sales tax). Stawki podatku VAT zależą od stanu i wynoszą między 5,5% i 12%. Szczegóły dotyczące poszczególnych stanów można znaleźć np. na Wikipedii.

W sytuacji gdy transportujesz towary z USA w celach gospodarczych, musisz upewnić się, iż dostawca nie doliczy na fakturze VAT-u. Jeżeli zapłaciłeś już amerykański podatek VAT, nie możesz zasadniczo otrzymać jego zwrotu, dotyczy to także zakupu dokonanego w celach gospodarczych.

Transport Towarów Z USA

2. Przepisy celne w przypadku transportu towarów z USA

W przypadku importu w celach gospodarczych przepisy celne nakładają obowiązek złożenia deklaracji celnej, bez względu na jego wartość. Kwota wyliczana jest jako wartość towaru podana na fakturze handlowej powiększona o łączne koszty transportu do pierwszej granicy kraju członkowskiego UE oraz ewentualne koszty związane z ubezpieczeniem transportu. Jeżeli cena transportu z USA nie została oddzielnie określona, Duński Urząd Skarbowy może dokonać szacunku jej wartości. O tę wartość zostanie powiększona łączna wartość celna.

Jeżeli kupujesz w USA towary, w których przypadku to amerykański dostawca pokrywa koszty transportu (sytuacja znana także jako sprzedaż zgodnie z regułami CFR, CIF lub DAP), musisz upewnić się, iż fracht zostanie oddzielnie uwzględniony na fakturze. Grozi to tym, że Duński Urząd Skarbowy dokona szacunku ceny frachtu celem ostatecznego obliczenia należności celnych. W praktyce oznacza to, że zapłacisz cło za fracht dwa razy.

To spedytor określa stawkę celną na podstawie opisu towaru na specyfikacji wysyłkowej lub fakturze handlowej. Najpierw ustalany jest kod towarowy HS, a następnie wyszukuje się stawkę celną w systemach Duńskiego Urzędu Skarbowego.

W przypadku importu w celach osobistych należy uiścić duński podatek VAT, a w przypadku towarów o wartości ponad 45 złoty należy także złożyć deklarację celną. Zasadą jest, iż cło należy uiścić w przypadku wartości większej niż 500 złoty. Przy wyliczaniu wartości zakupu nie dolicza się kosztów wysyłki.

Ponieważ USA nie jest członkiem UE, doradzamy kontakt z Duńskim Urzędem Skarbowym przed zakupem większych partii towarów, by dowiedzieć się, czy dany towar nie jest objęty restrykcjami lub innymi ograniczeniami wynikającymi z przepisów celnych. Restrykcjami objęte mogą być towary takie jak np. napoje spirytusowe, tytoń. W przypadku zdecydowanej większości towarów nie występują jednak żadne problemy.

Wybór rodzaju transportu towarów z USA do Polska

3. Wybór rodzaju transportu towarów z USA do Polski

Jeżeli chcesz przetransportować towary z USA do Polska, możesz skorzystać z transportu morskiego lub lotniczego. Należy się przede wszystkim zastanowić, ile czasu możemy poświęcić na transport, jak duży jest nasz ładunek i jaka jest jego masa oraz jak duży wpływ formy transportu na środowisko jesteśmy w stanie zaakceptować.

Transport morski

Transport morski z USA zajmuje 3-6 tygodni, zależnie od tego, z którego miejsca w USA ma płynąć nasz ładunek. W przypadku wschodniego wybrzeża należy liczyć się z 3-4 tygodniami, a w przypadku zachodniego wybrzeża 4-6 tygodniami. Ponadto ładunek musi zostać przetransportowany od Twojego dostawcy do portu, co może zająć od jednego dnia do tygodnia, jeżeli ładunek ma zostać przewieziony pociągiem towarowym z głębi kraju. Po dotarciu ładunku do Polska drogą morską może on zazwyczaj zostać do Ciebie dostarczony w ciągu kilku dni.

Transport lotniczy

Transport lotniczy z USA zajmuje ok. 2-3 dni w przypadku korzystania z najszybszych i najdroższych rozwiązań oraz do 10-12 dni, jeżeli zdecydujemy się na bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Transport lotniczy można zazwyczaj podzielić na standardowy transport lotniczy realizowany przez przewoźnika lotniczego oraz usługi kurierskie świadczone z użyciem specjalnych samolotów transportowych przez firmy kurierskie takie jak FedEx, UPS i DHL.

Wielkość i masa Twojego ładunku mają kluczowe znaczenie dla wyboru najbardziej ekonomicznego rodzaju transportu.

Jeżeli uzgodniłeś z dostawcą w USA, iż jesteś odpowiedzialny za transport towarów od samego adresu dostawcy, to transport lotniczy będzie często najtańszym rozwiązaniem w przypadku przesyłek o objętości do 2 metrów sześciennych lub o masie do 300kg. Jeżeli odpowiadasz tylko za transport towarów od najbliższego portu lub lotniska, to granica opłacalności znajduje się około 1 metra sześciennego lub 150 kg.

W przypadku transportu morskiego zaletą jest możliwość przesłania towarów jako ładunku drobnicowego, jeżeli przesyłka ma objętość mniejszą niż 15 metrów sześciennych. W praktyce oznacza to, iż dzielisz kontener z innymi importerami. Jeżeli przesyłka jest o większej objętości, bardziej opłacalne będzie zamówienie pełnego kontenera. W przypadku transportu morskiego masa ma mniejsze znaczenie, ponieważ ograniczenia wagowe dla statków są zdecydowanie mniej restrykcyjne niż dla samolotów.

Oddziaływania na środowisko w przypadku różnych rodzajów transportu są bardzo zróżnicowane. Tutaj możesz przeczytać więcej o oddziaływaniach na środowisko w przypadku różnych rodzajów transportu. Zobacz też krótki filmik dotyczący wyboru pomiędzy transportem morskim i lotniczym.

Ceny transportu towarów z USA

4. Ceny transportu towarów z USA

Stany Zjednoczone są dużym krajem i transport krajowy z wykorzystaniem pociągów i samochodów ciężarowych jest stosunkowo drogi. Dlatego też na cenę transportu towarów z USA duży wpływ ma to, czy jesteś odpowiedzialny za transport od adresu dostawcy, czy tylko od najbliższego portu lub lotniska.

Jeżeli masz do czynienia z drugim z wymienionych przypadków, musisz jednak zwrócić uwagę na to, iż możesz być odpowiedzialny za transport z magazynu znajdującego się wiele setek kilometrów w głębi kraju. Dla przykładu można ustalić warunki sprzedaży na „FOB Denver, Colorado” pomimo tego, iż Denver znajduje się 1600km od Los Angeles, w którym to znajduje się najbliższy port. W takim przypadku będziesz musiał zapłacić za koszty związane z transportem z Denver do Los Angeles i stamtąd dalej do Polska.

Poniżej zebraliśmy szereg przykładów cen transportu towarów z USA do Polska z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu oraz dla różnych czasów transportu. Ceny i czasy transportu należy traktować jako orientacyjne, ponieważ ceny ciągle się zmieniają zgodnie z wahaniami m.in. cen ropy naftowej i kursów walut. Tutaj możesz zobaczyć aktualne ceny transportu towarów z USA.

Z Las Vegas, NV do Warszawa
3 paczki – 0,45 m3 – 52kg
1,075 złoty
8 dni firmą kurierską, „od drzwi do drzwi”

Z Nowego Jorku, NY do Kraków
1 paczka – 0,1 m3 – 20kg
1,191 złoty
3 dni firmą kurierską, „od drzwi do drzwi”

Z Columbia, MO do Katowice
2 palety – 1,8 m3 – 240kg
2,790 złoty
7 dni transportem lotniczym, „od lotniska do drzwi”

Z Buffalo, NY do Gdansk
1 paleta – 1,4 m3 – 525kg
4,795 złoty
5 dni transportem lotniczym, „od drzwi do drzwi”

Z Los Angeles, CA do Poznan
24 skrzynie – 3,1 m3 – 230kg
3,255 złoty
38 dni transportem morskim, „od drzwi do drzwi”

Transport paczek z USA

5. Transport paczek z USA

W przypadku transportów kurierskich istnieje duża różnica między cenami detalicznymi i cenami z umów ramowych zawartych z dużymi klientami. Jeżeli chcesz przetransportować przesyłki z USA z wykorzystaniem firmy kurierskiej, tak by uzyskać krótki czas transportu i nie zawarłeś umowy ramowej, spróbuj skontaktować się ze spedytorem lub wyszukaj i zamów transport tutaj na naszej stronie, zamiast kontaktować się bezpośrednio z firmą kurierską. W ten sposób skorzystasz z rabatu zapisanego w umowie ramowej i otrzymasz tą samą, szybką usługę transportową.

Transport towarów z USA z Transporteca

Jeżeli zdecydujesz się na wyszukanie i zamówienie transportu towarów z USA u Transporteca, znajdziesz korzystne oferty cenowe od najlepszych spedytorów na danej trasie. Współpracujemy wyłącznie ze spedytorami o których wiemy, że staną na wysokości zadania, i którzy to oferują solidne usługi transportowe na trasach z USA. Możesz otrzymać ceny i zamówić usługi zarówno transportu morskiego, jak i lotniczego tutaj na naszym portalu, a w przypadku zamówienia online otrzymujesz automatyczne gwarancję ceny, która chroni Ciebie przed niespodziewanymi wydatkami.