Transport towarów z Kanady nie jest skomplikowany, jeżeli zwrócimy uwagę na kilka praktycznych szczegółów. W tym artykule możesz przeczytać o najczęstszych pułapkach, w które wpadają importerzy towarów z Kanady oraz dajemy w nim kilka dobrych wskazówek i rozwiązań, które sprawią, iż transportując towary z Kanady zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze.
1. Pamiętaj o rejestracji importu w przypadku transportu towarów z Kanady
Jeżeli chcesz importować towary z Kanady celem odsprzedaży, Twój podmiot gospodarczy musi zostać zarejestrowany jako importer w Duńskim Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej.
W przypadku gdy Twój podmiot gospodarczy nie jest zarejestrowany, to Twoje towary zostaną zatrzymane przez Duński Urząd Skarbowy do momentu stosownej rejestracji. Mogą również zostać zwrócone na Twój koszt dostawcy po 14 dniach od ich przybycia do Polska.
Rejestrując Twój podmiot gospodarczy jako podmiot importujący przed zakupem usługi transportu towarów z Kanady, zminimalizujesz ryzyko związane z dodatkowymi kosztami przechowywania w Polska po przybyciu towarów do kraju.
Kanadyjski podatek VAT
W Kanadzie ceny podaje się zazwyczaj bez podatku VAT (z nielicznymi wyjątkami takimi jak np. benzyna). Stawka podatku VAT zależy od prowincji (prowincje to jednostki administracyjne w Kanadzie) i wynosi mniej więcej między 5% i 15%. Ogólnie rzecz biorąc w Kanadzie mamy do czynienia z trzema rodzajami podatku VAT: krajowym, lokalnym oraz mieszanym. Wysokość naliczonego podatku VAT zależy od danej prowincji. Szczegóły dotyczące poszczególnych jednostek administracyjnych można znaleźć np. w Wikipedii. Jeżeli chcesz wyliczyć kwotę podatku VAT dla danej prowincji w Kanadzie, skorzystaj z poniższej strony: Canada Tax Calculator.
Transportując towary z Kanady w celach gospodarczych, musisz upewnić się, iż dostawca nie doliczy na fakturze VAT-u. Jeżeli zapłaciłeś już kanadyjski podatek VAT, nie możesz zasadniczo otrzymać jego zwrotu, także w przypadku zakupu dokonanego w celach gospodarczych.
2. Przepisy celne w przypadku transportu towarów z Kanady
W przypadku importu w celach gospodarczych przepisy celne nakładają obowiązek złożenia deklaracji celnej, bez względu na jego wartość. Kwota wyliczana jest jako wartość towaru podana na fakturze handlowej powiększona o łączne koszty transportu do pierwszej granicy kraju członkowskiego UE oraz ewentualne koszty związane z ubezpieczeniem transportu. Jeżeli cena transportu z Kanady nie została oddzielnie określona, Duński Urząd Skarbowy może dokonać szacunku jej wartości. O tę wartość zostanie powiększona łączna wartość celna. W przypadku gdy kupujesz w Kanadzie towary i to kanadyjski dostawca pokrywa koszty transportu (sytuacja znana także jako sprzedaż zgodnie z regułami CFR, CIF lub DAP), musisz upewnić się, iż fracht zostanie oddzielnie uwzględniony na fakturze. Gdy tak się nie stanie, ryzykujesz iż Duński Urząd Skarbowy dokona szacunku ceny frachtu celem ostatecznego obliczenia należności celnych. W praktyce oznacza, że zapłacisz cło za fracht dwa razy.
To spedytor określa stawkę celną na podstawie opisu towaru na specyfikacji wysyłkowej lub fakturze handlowej. Najpierw ustalany jest kod towarowy HS.
W przypadku importu w celach osobistych należy uiścić duński podatek VAT, a w przypadku towarów o wartości ponad 47 zloty, należy także złożyć deklarację celną. Zasadą jest, iż cło należy uiścić w przypadku wartości większej niż 667 Euro. Przy wyliczaniu wartości zakupu nie dolicza się kosztów wysyłki.
Ponieważ Kanada nie jest członkiem UE, doradzamy kontakt z Duńskim Urzędem Skarbowym przed zakupem większych partii towarów. W ten sposób dowiesz się, czy dany towar nie jest objęty restrykcjami lub innymi ograniczeniami wynikającymi z przepisów celnych. Restrykcjami objęte mogą być towary takie jak np. napoje spirytusowe, tytoń. W przypadku zdecydowanej większości towarów nie występują jednak żadne problemy.
3. Wybór rodzaju transportu towarów z Kanady do Polska
Jeżeli chcesz przetransportować towary z Kanady do Polska, możesz skorzystać z transportu morskiego lub lotniczego. Należy przede wszystkim zastanowić się, ile czasu możemy poświęcić na transport, jak duży jest nasz ładunek i jaka jest jego masa oraz jak duży wpływ formy transportu na środowisko jesteśmy w stanie zaakceptować. Transport morski z Kanady zajmuje ok. 3-6 tygodni, zależnie od tego, z którego miejsca w Kanadzie ma płynąć nasz ładunek.
Transport na wschodnie wybrzeże Kanady
W przypadku wschodniego wybrzeża należy liczyć się z 3-4 tygodniami, a w przypadku zachodniego wybrzeża 4-6 tygodniami. Ponadto ładunek musi zostać przetransportowany od Twojego dostawcy do portu, co może zająć od jednego dnia do tygodnia, jeżeli ładunek ma zostać przewieziony pociągiem towarowym z głębi kraju. Po dotarciu ładunku do Polska drogą morską może on zazwyczaj zostać do Ciebie dostarczony w ciągu kilku dni.
Transport lotniczy
Transport lotniczy z Kanady zajmuje ok. 2-3 dni w przypadku korzystania z najszybszych i najdroższych rozwiązań oraz do 10-12 dni, jeżeli zdecydujemy się na bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Transport lotniczy można zazwyczaj podzielić na standardowy transport lotniczy realizowany przez przewoźnika lotniczego oraz usługi kurierskie świadczone z użyciem specjalnych samolotów transportowych przez firmy kurierskie takie jak FedEx, UPS i DHL.
Wielkość i masa Twojego ładunku mają kluczowe znaczenie dla wyboru najbardziej ekonomicznego rodzaju transportu.
Jeżeli uzgodniłeś z dostawcą w Kanadzie, że jesteś odpowiedzialny za transport towarów od samego adresu dostawcy, to transport lotniczy będzie często najtańszym rozwiązaniem. Cena będzie różniła się zwłaszcza w przypadku przesyłek o objętości do 2 metrów sześciennych lub o masie do 300kg. W sytuacji gdy odpowiadasz tylko za transport towarów od najbliższego portu lub lotniska, to granica opłacalności znajduje się około 1 metra sześciennego lub 150 kg.
Transport morski
W przypadku transportu morskiego zaletą jest możliwość przesłania towarów jako ładunku drobnicowego, jeżeli przesyłka ma objętość mniejszą niż 15 metrów sześciennych. W praktyce oznacza to, iż dzielisz kontener z innymi importerami. Jeżeli przesyłka jest o większej objętości, bardziej opłacalne będzie zamówienie pełnego kontenera. W przypadku transportu morskiego masa ma mniejsze znaczenie, ponieważ ograniczenia wagowe dla statków są zdecydowanie mniej restrykcyjne niż dla samolotów.
Oddziaływania na środowisko w przypadku różnych rodzajów transportu są bardzo zróżnicowane. Tutaj możesz przeczytać więcej o oddziaływaniach na środowisko w przypadku różnych rodzajów transportu. Zobacz też ten krótki filmik dotycący wyboru pomiędzy transportem morskim i lotniczym.
4. Ceny transportu towarów z Kanady
Kanada jest dużym krajem (a właściwie jednym z największych na świecie) i transport krajowy z wykorzystaniem pociągów i samochodów ciężarowych jest stosunkowo drogi. Dlatego też na cenę transportu towarów z Kanady duży wpływ ma to, czy jesteś odpowiedzialny za transport od adresu dostawcy, czy tylko od najbliższego portu lub lotniska. Jeżeli masz do czynienia z drugim z wymienionych przypadków, musisz jednak zwrócić uwagę na to, iż możesz być odpowiedzialny za transport z magazynu znajdującego się wiele setek kilometrów w głębi kraju. Dla przykładu można ustalić warunki sprzedaży na „FOB Edmonton, Alberta” pomimo tego, iż Edmonton znajduje się 1200km od Vancouver, w którym to znajduje się najbliższy port. W takim przypadku będziesz musiał zapłacić za koszty związane z transportem z Edmonton do Vancouver i stamtąd dalej do Polska.
Poniżej zebraliśmy szereg przykładów cen transportu towarów z Kanady do Polska z wykorzystaniem różnych rodzajów transportu oraz dla różnych czasów transportu. Ceny i czasy transportu należy traktować jako orientacyjne, ponieważ ceny ciągle się zmieniają zgodnie z wahaniami m.in. cen ropy naftowej i kursów walut. Tutaj możesz wyszukać aktualne ceny transportu towarów z Kanady.
Z Montrealu, Quebec do Kraków
3 paczki – 0,45 m3 – 52kg
1.314 zloty
33 dni transportem morskim, „od drzwi do drzwi”
Z Toronto, Ontario do Warszawa
1 paczka – 0,1 m3 – 20kg
1.036 DKK
5 dni przesyłką kurierską (transport lotniczy), „od drzwi do drzwi”
Z Ottawy, Quebec do Katowice
2 palety – 1,8 m3 – 240kg
2.065 zloty
30 dni transportem morskim, „z portu do drzwi”
5. Transport paczek z Kanady
W przypadku transportów kurierskich istnieje duża różnica między cenami detalicznymi i cenami z umów ramowych zawartych z dużymi klientami. Jeżeli chcesz przetransportować przesyłki z Kanady z wykorzystaniem firmy kurierskiej, tak by uzyskać krótki czas transportu i nie zawarłeś umowy ramowej, spróbuj skontaktować się ze spedytorem lub wyszukaj i zamów transport tutaj na naszej stronie, zamiast kontaktować się bezpośrednio z firmą kurierską. W ten sposób skorzystasz z rabatu zapisanego w umowie ramowej i otrzymasz tą samą, szybką usługę transportową.
Transport towarów z Kanady z Transporteca
Jeżeli zdecydujesz się na wyszukanie i zamówienie transportu towarów z Kanady u Transporteca, znajdziesz korzystne oferty cenowe od najlepszych spedytorów na danej trasie. Współpracujemy wyłącznie ze spedytorami o których wiemy, że staną na wysokości zadania, i którzy to oferują solidne usługi transportowe na trasach z Kanady. Możesz otrzymać ceny i zamówić usługi zarówno transportu morskiego, jak i lotniczego tutaj na naszym portalu, a w przypadku zamówienia online otrzymujesz automatycznie gwarancję ceny, która chroni Ciebie przed niespodziewanymi wydatkami.