4 Kwestie, Które Musisz Rozważyć

Transport Towarów Na Islandię

Gdy planujesz transport towarów na Islandię, jest kilka ważnych kwestii, które musisz rozważyć. Przeczytaj niniejszy poradnik, uniknij największych pułapek i poznaj najważniejsze zasady obowiązujące dla transportu towarów z UE na Islandię.

1. Transport towarów z Polski na Islandię

Islandia nie jest krajem członkowskim UE i dlatego też przepisy o wolnym handlu w ramach UE nie mają zastosowania.

W praktyce oznacza to, iż wysyłany towar musi zostać wywieziony z UE, z kraju, z którego dokonujemy eksportu i zostać poddany odprawie celnej na Islandii. Oznacza to też, iż do kosztów transportu towarów nie dolicza się duńskiego podatku VAT.

Jeżeli do wykonania transportu zatrudniasz spedytora lub przewoźnika drogowego, dopytaj się, czy wywóz z Polski i odprawa celna w Islandii stanowią część ceny usługi. Odprawa celna na Islandii nie jest właśnie najczęściej częścią usługi, chyba że specjalnie o to poprosisz lub kupisz Twoją usługę transportową na portalu z gwarancją ceny all-in (pol. wszystko wliczone).

W praktyce to importer może być sam odpowiedzialny za odprawę celną, lecz taka oszczędność, z wyłączeniem sytuacji, w której odbiorca towarów jest importerem z doświadczeniem w odprawach celnych, nie jest opłacalna w zestawieniu z ryzykiem opóźnienia transportu i ryzykiem dodatkowych kosztów przechowywania.

Transport Towarów Na Islandię

2. Rejestracja eksportu

By móc sprzedawać i eksportować towary na Islandię, Twój podmiot gospodarczy musi zostać zarejestrowany jako eksporter.

Na stronie internetowej virk.dk możesz zarejestrować Twój podmiot gospodarczy jako eksportera wybierając „Zmień dane podmiotu gospodarczego”. Sama rejestracja nic nie kosztuje i jest przeprowadzana online w systemie Webreg pod zakładką „Duński podatek VAT, Import i Eksport”.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o rejestracji eksportu, możesz tutaj obejrzeć na filmie przegląd najważniejszych punktów.

3. Co charakteryzuje transport towarów na Islandię?

Zasadniczo transport i wysyłka na Islandię wygląda tak samo jak w przypadku innych krajów EOG. Kraj EOG to kraj, który jest „prawie” członkiem UE, tak więc między krajami EOG nie ma wolnego przepływu towarów, tak jak w UE (w ramach UE Twoje towary wysyłane np. do Niemiec nie muszą przechodzić odprawy celnej). Towary wysyłane do krajów EOG, takich jak Norwegia, Szwajcaria i Islandia, muszą przejść odprawę celną.

Oprócz odprawy celnej importowej, którą muszą przejść Twoje towary wysyłane na Islandię, Islandia stosuje bardzo surowe przepisy dotyczące importu zwierząt i środków spożywczych. Jeżeli chcesz np. importować środki spożywcze na Islandię, doradzamy kontakt z islandzkimi władzami lub zapoznanie się z informacjami dotyczącymi importu na ich stronie internetowej, przed rozpoczęciem transportu towarów. W przeciwnym wypadku ryzykujesz odesłanie towarów i dodatkowe koszty.

Transport na Islandię z Transporteca

4. Transport na Islandię z Transporteca

Jeżeli chcesz przetransportować towary na Islandię, możesz tutaj na portalu wyszukać i porównać rozwiązania transportowe wraz z cenami online. Jeżeli nie posiadamy produktu, który pasuje do Twoich konkretnych potrzeb, zdobędziemy w ciągu 24 godzin niezobowiązującą ofertę za pomocą naszej sieci przewoźników drogowych i spedytorów.

Co mówią klienci?

Po pierwszym zamówieniu u Transporteca, w ramach którego Frode Dale, CEO w firmie Bollerup Jensen, przetransportował produkty na bazie mydła z Ådum do Oslo, Frode Dale wypowiedział się dla nas:

„Transport przesyłki był w pełni pozytywnym doświadczeniem. Została ona odebrana w piątek zgodnie z ustaleniami i dostarczona we wtorek bez żadnych problemów. Nasz klient był zadowolony.”