5 Dobrych Wskazówek

Transpocie Paczek

Wysyłaj paczki za granicę w tani i efektywny sposób dzięki temu poradnikowi. Zawiera on najważniejsze kwestie, nad którymi należy się zastanowić przed zakupem usługi transportu paczek. Przeczytaj jak zaoszczędzić pieniądze korzystając z najlepszych umów, z których firm przesyłających paczki powinieneś skorzystać dla danej usługi oraz jakie dokumenty muszą zostać wydane i przez kogo.

1. Czym jest transport paczek?

Decyzja dotycząca tego, czy należy wybrać usługę transportu paczek, operatora pocztowego, czy typowy transport ładunków zależy od towarów, które chcesz wysłać. Transport paczek charakteryzuje się tym, iż dotyczy on wyłącznie standardowych przesyłek w formie paczek o wymiarach i masie w ściśle określonych przedziałach.

Jeżeli dla przykładu chcesz wysłać paczki za granicę i wybierasz usługę kurierską firmy UPS dla tego transportu, paczki będą musiały przejść przez sieć dystrybucji, która nie może przeładowywać paczek o masie ponad 68kg, a najdłuższa krawędź paczki nie może przekraczać 270 cm.

2. Jaką firmę transportową mam wybrać?

Różne firmy transportowe mają różne mocne strony, które mogą się Tobie przydać, zależnie od tego, jakiej usługi potrzebujesz. Ogólnie rzecz biorąc w przypadku paczek mamy do czynienia z 5 kategoriami firm transportowych:

Firmy kurierskie operujące w skali globalnej, np. UPS, FedEx, DHL, TNT

Operatorzy pocztowi, np. Post Danmark i PostNord

Firmy kurierskie operujące w skali regionalnej, np. GLS, Bring, 3×34

Lokalni przewoźnicy drogowi

Niezorganizowany transport paczek

Firmy kurierskie operujące w skali globalnej posiadają niesamowicie efektywną sieć dystrybucji obejmującą większość świata i standardowo oferują możliwość śledzenia paczek. Są to duże organizacje, w których praca przebiega najczęściej w standardowy, zautomatyzowany sposób, co ogranicza elastyczność usług. Jeżeli chcesz wysłać paczki za granicę, firmy kurierskie są zazwyczaj preferowanym rozwiązaniem, ponieważ ich usługi obejmują zawsze zarówno transport „od drzwi do drzwi”, jak i odprawę celną eksportową i importową. Tutaj możesz przeczytać więcej jak uzyskać dobrą cenę dla Twojego transportu paczek za pomocą firmy kurierskiej.

Transpocie Paczek

Operator pocztowy

Operator pocztowy działa zasadniczo lokalnie, lecz dysponuje silną siecią współpracy operatorów pocztowych na całym świecie. Operatorzy pocztowi są zazwyczaj w stanie zaoferować rozsądną usługę obejmującą cały świat, która zostanie zrealizowana w ciągu 5-10 dni, jednak oferują oni śledzenie Twoich przesyłek tylko za dodatkową opłatą i będą zazwyczaj wymagać samodzielnego dostarczenia paczek do centrum pocztowego.

Firmy kurierskie

Firmy kurierskie operujące w skali regionalnej posiadają zazwyczaj jeden lub więcej magazynów w Polsce i ewentualnie w krajach sąsiedzkich. Międzynarodowe firmy wykorzystują zarówno własne pojazdy, jak i pojazdy partnerów i oferują wysyłkę Twoich paczek do lokalizacji na całym świecie korzystając zazwyczaj z innych firm kurierskich operujących w skali globalnej.

Lokalni przewoźnicy drogowi

Zależnie od zamówień lokalni przewoźnicy drogowi posiadają jeden pojazd lub flotę pojazdów dostawczych lub ciężarowych i planują swoje trasy. Możesz założyć, iż przewoźnik drogowy będzie odpowiedzialny wyłącznie za sam przewóz i będzie mógł pomóc w sprawach związanych z dokumentami i np. odprawą celną tylko w ograniczonym stopniu. Lokalni przewoźnicy są zazwyczaj bardziej elastyczni od większych firm i będą oni mogli przeważnie dopasować miejsce odbioru i dostawy do Twoich potrzeb.

Transpocie Paczek

Oferty niezorganizowanego transportu paczek możesz znaleźć za pośrednictwem różnych portali. Oferty składają zazwyczaj osoby fizyczne lub firmy jednoosobowe, które oferują wolną przestrzeń transportową na trasie, którą mimo wszystko muszą pokonać. Jeżeli korzystasz z usług niezorganizowanego transportu paczek, musisz zwrócić uwagę na to, iż jeżeli Twoje paczki nie zostaną dostarczone lub zostaną uszkodzone, to uzyskanie odszkodowania może być niezmierne trudne.

3. Usługi transportowe w przypadku wysyłki paczek za granicę

Wysyłając paczkę za granicę firmą kurierską, możesz zazwyczaj wybrać różne opcje prędkości transportu. Firmy oferują przynajmniej szybką usługę, w ramach której Twoje paczki mogą dotrzeć na miejsce w ciągu kilku dni i wolniejszą, bardziej ekonomiczną usługę, w ramach której paczki dostarczane są w ciągu 7-10 dni.

Zarówno w przypadku szybkich, jak i wolnych usług paczki zostaną wysłane za pomocą tej samej sieci transportowej. W przypadku szybkiej usługi różnicą jest jedynie oznaczenie paczki w systemie jako priorytetowej. W praktyce działa to jak znaczek „Priority”, z którego korzystają linie lotnicze w przypadku pasażerów lecących klasą business. Oznacza to, iż paczki będą zawsze transportowane pierwszym możliwym transportem i będą sortowane i rozwożone jako pierwsze.

4. Znajdź najlepszą cenę transportu paczek

Zwłaszcza w przypadku firm kurierskich możemy mieć do czynienia z dużymi różnicami między cenami detalicznymi, a cenami uzgodnionymi w ramach umów. Jeżeli wysyłasz mniej niż 100 przesyłek rocznie, to zazwyczaj samodzielna negocjacja cen nie będzie opłacalna.

Zamiast płacić ceny detaliczne bardziej opłacalny będzie zakup usług kurierskich poprzez spedytora. Można to zrobić np. tutaj na portalu, gdzie ustalone ceny spedytorów są prezentowane w prosty i łatwy do porównania sposób, a sam transport można zamówić online.

Cena transportu towarów w przypadku transportu lotniczego

Jeżeli potrzebujesz szybkiego transportu, dobrym pomysłem jest uzyskanie ofert zarówno szybkich, jak i wolniejszych usług transportowych. Jest tak, ponieważ w przypadku niektórych tras i wielkości paczek różnica w cenie jest niewielka, natomiast w przypadku innych cena może być 3-4 razy wyższa. Tutaj na portalu możesz stworzyć ogląd obejmujący zarówno szybkie, jak i wolne usługi, tak by móc łatwo porównać ceny i czasy transportu.

Jeżeli kupujesz usługę bezpośrednio u firmy transportowej, musisz sprawdzić co zawiera cena i kupowana usługa. Dla przykładu list przewozowy często nie jest częścią usługi, co oznacza, iż nadawca musi sam zająć się stworzeniem listu przewozowego w systemie firmy kurierskiej. By móc porównać ceny ważna jest także wiedza o ewentualnych dodatkowych opłatach, takich jak dopłata paliwowa, opłata za wystawienie faktury, tak by poznać łączną cenę.

Na naszym portalu list przewozowy jest zawsze wliczony w podaną cenę i dotyczy to także wszystkich dodatkowych opłat. Jeżeli spedytor nie oferuje stworzenia listu przewozowego, zostanie on stworzony i przesłany przez Transporteca bez dodatkowych opłat. Jeżeli chcesz wysłać paczki z zagranicy lub za granicę, możesz tutaj sprawdzić aktualne ceny.

5. Sprawy praktyczne po zamówieniu transportu dla paczek

Po zamówieniu transportu Twojej paczki, są trzy elementy, na które musisz zwrócić uwagę:

List przewozowy / etykieta

Dokumenty

Odbiór paczki

List przewozowy ma zazwyczaj postać etykiety lub naklejki, którą należy nakleić na paczkach. List przewozowy zawiera informacje o nadawcy i odbiorcy, o zamówionej usłudze transportowej i zazwyczaj sposób identyfikacji, by móc śledzić paczki. Jeżeli zamówisz usługę tutaj na portalu, nadawca otrzyma automatycznie wiadomość email z linkiem do listów przewozowych, które trzeba będzie wydrukować i nakleić na paczkach.

Jeżeli wysyłasz paczki za granicę, do kraju spoza EU, muszą one zostać poddane odprawie celnej. W tym celu firma transportowa potrzebuje faktury, która udokumentuje wartość towarów oraz specyfikacji wysyłkowej opisującej zawartość paczek. Więcej o dokumentach potrzebnych do transportu możesz przeczytać tutaj.

Sam odbiór paczek możesz zamówić podczas kupowania usługi transportowej lub dopiero gdy paczki będą gotowe do odbioru. Możesz więc otrzymać Twoje listy przewozowe (etykiety) i poczekać z zamówieniem odbioru najpóźniej do dnia poprzedzającego dzień wysyłki paczek. List przewozowy zawiera zazwyczaj instrukcję zamawiania odbioru. Należy przeważnie zadzwonić do lokalnego biura firmy kurierskiej, podać dane do identyfikacji listu przewozowego i poprosić o odebranie paczek. Jeżeli skontaktujesz się z biurem przed południem, to najczęściej możliwe jest zorganizowanie odbioru kolejnego dnia.