przewodnik

Tania Przeprowadzka Za Granicę

Tania przeprowadzka za granicę często wydaje się zagadnieniem trudnym i niemożliwym do zrealizowania. Jeżeli musisz się przeprowadzić za granicę bez pomocy firmy opłacającej przeprowadzkę, możesz z korzyścią przesłać Twoje rzeczy osobiste za pomocą zwykłego spedytora. Możesz zazwyczaj zaoszczędzić w ten sposób 70-80% w stosunku do kosztów skorzystania z tradycyjnej firmy przeprowadzkowej.

1. Musisz sam zapłacić za przeprowadzkę za granicę?

Zdecydowanie nie wszyscy spedytorzy chcą zajmować się rzeczami osobistymi będącymi przedmiotami przeprowadzki. W rzeczywistości większość spedytorów z zasady nie podejmuje się transportu tego rodzaju ładunku. Dzieje się tak, ponieważ mają z nimi złe doświadczenia. Są to doświadczenia, które wynikają z tego, iż osoby prywatne często nie znają metod pracy spedytorów i przewoźników drogowych i mają nierealistyczne oczekiwania co do usługi, którą kupują. Tania przeprowadzka za granicę wiąże się więc z wyborem odpowiedniego spedytora.

Przetransportowanie naszych rzeczy przez spedytora jest jednak z pewnością możliwe, jeżeli zrobimy to we właściwy sposób. Kluczem uzyskania taniej i bezproblemowej przeprowadzki jest Twoje dostosowanie się do warunków pracy spedytora, a nie odwrotnie. Musisz sam wykonać całą pracę związaną z przygotowaniem przeprowadzki, tak by spedytor mógł łatwo odebrać towary, przeładować je na magazynie i poradzić sobie z dokumentacją bez problemów. Przygotowanie tego wszystkiego wymaga sporej pracy z Twojej strony, lecz uzyskane oszczędności mogą być bardzo duże.

Posiadamy szczegółową listę wymogów i rzeczy o których należy pamiętać w przypadku przedmiotów związanych z przeprowadzką, którą możesz otrzymać kontaktując się z nami poprzez [email protected]. Poniżej przedstawiamy niektóre, najważniejsze punkty, tak byś mógł zorientować się w wymaganiach.

Tania Przeprowadzka Za Granicę

2. Ile miejsca będą potrzebował?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest ocena ilości i objętości przedmiotów, które należy przetransportować. Rozważ pozostawienie mebli w poprzednim miejscu zamieszkania i zakup nowych w nowym miejscu zamieszkania. To zazwyczaj może być najlepsze i najtańsze rozwiązanie.

Zasadniczo należy zastanowić się, czy zamówić cały kontener, czy zdecydować się na transport przedmiotów związanych z przeprowadzką na paletach jako ładunek drobnicowy. Dla przybliżenia można założyć, iż w pełni umeblowane 2-pokojowe mieszkanie zajmuje 20-stopowy kontener.

Jeżeli przeprowadzasz się sam i pozostawiasz meble w poprzednim miejscu zamieszkania, Twoje rzeczy będą zazwyczaj zajmować 2-3 palety. Za punkt wyjścia można przyjąć, iż na jednej palecie zmieszczą się 2 metry sześcienne, co odpowiada 12 dużym kartonom do przeprowadzki.

3. Pakowanie

Zasadniczo wszystko oprócz mebli należy zapakować w kartony. Dotyczy to także Twojego roweru, jeżeli się z nim przeprowadzasz. Szkło i inne przedmioty, które mogą łatwo ulec zniszczeniu, należy dokładnie zapakować w gazety lub papier. To Ty jesteś odpowiedzialny za to, by opakować swoje rzeczy w taki sposób, by mogły one wytrzymać długi transport za granicę. Kartony należy ustawić na paletach i zabezpieczyć folią stretch.

Jeżeli przeprowadzasz się korzystając z całego kontenera, nie potrzebujesz koniecznie palet. W takiej sytuacji jesteś odpowiedzialny za odpowiednie zapakowanie kontenera. W takim przypadku ważne jest takie zapakowanie ładunku, by mógł znieść gwałtowne huśtanie na morzu bez osuwania i przewracania się przedmiotów. Użyj uszu do mocowania ładunku na dnie kontenera.

Tania Przeprowadzka Za Granicę

4. Specyfikacja wysyłkowa

Prześlemy Tobie arkusz Excel z szablonem specyfikacji wysyłkowej. W trakcie pakowania będziesz musiał wypełnić specyfikację wysyłkową z opisem przedmiotów oraz oceną ich wartości odtworzeniowej. Specyfikacja wysyłkowa używana jest do oclenia przedmiotów zarówno w Danii, jak i za granicą. W przypadku przedmiotów związanych z przeprowadzką zazwyczaj nie płaci się cła, jednak celnicy wymagają od nas przedstawienia zawartości i wartości ładunku.

5. Palety i kartony do przeprowadzki

Jeżeli wyprowadzasz się z Europy, wymaga się, by palety były zgodne ze standardem ISPM15. Oznacza to po prostu, iż palety zostały poddane obróbce termicznej oraz opryskane, tak iż nie będą mogły w nich rozwijać się grzyby i zalegnąć owady.

Ważne jest też, byś skorzystał z profesjonalnej wersji kartonów do przeprowadzki i by były to nowe lub prawie nowe kartony. Te rodzaje kartonów są dużo bardziej wytrzymałe, niż zwykłe, cienkie kartony używane zazwyczaj do przeprowadzek w ramach Danii. Takie kartony mogą w ten sposób znieść układanie w wyższe stosy i mieścić cięższe przedmioty bez zapadania się. To wszystko sprawia, iż paleta będzie stabilniejsza i ładunek będzie chroniony w lepszy sposób.

6. Warunki dojazdu

Gdy przewoźnik drogowy odbiera Twoje przedmioty związane z przeprowadzką, korzysta on z podnośnika do palet oraz ciężarówki z platformą załadowczą z tyłu. Przewoźnik powinien być móc w stanie przetransportować palety bezpośrednio na naczepę za pomocą podnośnika do palet. Oznacza to, iż jeżeli mieszkasz na czwartym piętrze, musisz przygotować palety na dole, przed budynkiem, tak by przewoźnik miał do nich dostęp. Jeżeli na Twoim podjeździe znajduje się żwir, po którym podnośnik do palet nie może się poruszać, będziesz zmuszony ustawić palety u sąsiada lub rozłożyć płyty jezdne.

Na końcu warto podkreślić, iż Ty, albo ktoś kogo znasz, musi być w domu przy odbiorze przedmiotów związanych z przeprowadzką. W innym przypadku ciężarówka odjedzie bez Twoich rzeczy.

Tania Przeprowadzka Za Granicę

7. Dokumentacja

Oprócz specyfikacji wysyłkowej istnieje szereg dokumentów, które należy wypełnić. Wszystko zależy od kraju, z którego się wyprowadzasz i od kraju, do którego się przeprowadzasz. Cechą wspólną tych dokumentów jest to, iż wymagają one kopii Twojego paszportu w formie załącznika. Do tego dochodzi formularz przyjazdu do kraju, do którego się przeprowadzasz. W Danii np. wymagane jest, byś był zgłoszony w rejestrze ewidencji ludności, gdy Twój ładunek przybywa do kraju.

8. Ubezpieczenie

W przypadku zamówienia przeprowadzki przez Transporteca ubezpieczenie transportowe jest obowiązkowe. Cena ubezpieczenia zależy od wartości ubezpieczonych przedmiotów i jest dość łatwa do wyliczenia:

100 Euro dla wartości do 6,667 Euro
200 Euro dla wartości do 13,334 Euro
1,5% wartości ładunku dla wartości ponad 13,334 Euro

9. Ceny tanich przeprowadzek za granicę

Jak wynika z powyższego można bez problemów przygotować się do taniej przeprowadzki za granicę. Poniżej znajdują się przykłady cen transportu przedmiotów związanych z przeprowadzką, którymi zajęła się Transporteca. Podane ceny to ceny all-in, tzn. dotyczą one transportu „od drzwi do drzwi” i nie zostaną do nich doliczone żadne inne opłaty. Ceny zawierają także ubezpieczenie, które w przedstawionych przypadkach wyniosło między 67 i 200 Euro

20-stopowy kontener – Z Florydy do Kraków – 3,600 Euro
2 palety z Wschodniej Warszawa do Sydney – 2,130 Euro
1 paleta z Katowice do Toronto – 1,200 Euro

W niektórych przypadkach najbardziej opłacalny będzie zakup usługi transportowej do portu docelowego. W takim przypadku jesteś sam odpowiedzialny za dalszy transport za granicą. Rozwiązanie takie może być korzystne, jeżeli możesz sam odebrać ładunek w porcie lub masz własne kontakty za granicą, które mogą dokonać dostawy za Ciebie. Poniżej kilka przykładów tego rodzaju transportów:

2 palety z Warszawa do Nowego Jorku (dostawa w porcie) – 1,130 Euro
2 palety z Katowice do Chile (dostawa w porcie) – 694 Euro
4 palety z Kraków do Nowego Jorku (dostawa w porcie) – 2,150 Euro