przewodnik

Spedytor

Słowo spedytor pochodzi od włoskiego słowa „spedizione” (przesyłka), które to natomiast pochodzi od łacińskiego słowa „expeditio”, które oznacza „wyprawę” lub „ekspedycję”. W praktyce słowo „spedytor” (ang. freight forwarder) oznacza osobę lub firmę, która zajmuje się transportem towarów w skali krajowej lub międzynarodowej.

Kim jest spedytor?

Nieco szersza definicja określa spedytora jako osobę lub przedsiębiorstwo, które pośredniczy w transporcie lub organizuje transport towarów na koszt innych. W większości przypadków spedytor zajmuje się dobraniem różnych rodzajów transportów w jeden produkt transportowy. W ten sposób odpowiedzialny za załadunek, przeładunek, dokumentację i przechowywanie.

To co odróżnia spedytora od przedsiębiorstw posiadających aktywa transportowe – tj. samochody ciężarowe, statki, pociągi, samoloty i zaplecze magazynowe jest fakt, że sam nie musi posiadać tych aktywów lub nimi zarządzać. Spedytor kupuje miejsce w różnych środkach transportu i dobiera je w zestaw, dodaje obsługę dokumentacji i sprzedaje łącznie rozwiązanie transportowe klientowi. W teorii może być więc „osobą z telefonem komórkowym i adresem email”. W praktyce praca ta wymaga też jednak innych rzeczy. Większość spedytorów wybiera zazwyczaj rozwiązanie, w którym posiadają oni i zarządzają częścią aktywów, najczęściej magazynem, na swoich głównych rynkach.

Różne rodzaje spedytorów

Istnieją różne rodzaje firm spedycyjnych. Począwszy od pracowników w skali światowej, poprzez spółki krajowe, po najmniejsze firmy z jednym pracownikiem, telefonem komórkowym i (być może) samochodem dostawczym.

W spedytorskiej ekstraklasie znajdują się spółki takie jak DHL, Kuehne & Nagel, Schenker i Panalpina. Te wymienione spółki są spółkami europejskimi z biurami na całym świecie, które mogą dostarczyć „pełen zestaw”. Tak więc, możesz przetransportować Twój ładunek z jednego miejsca na świecie w dowolne inne miejsce na świecie. Jedynymi duńskimi spółkami o tej randze są DSV i Damco, w którego posiadaniu jest Maersk. Według Logistics Management są one odpowiednio jedenastą i siedemnastą co do wielkości firmą spedytorską w skali światowej.

Różne rodzaje spedytorów

Na szczycie duńskiej ligi znajdują się spółki Prime Cargo, Blue Water Shipping, Alpi i Leman. Spółki te posiadają swoje główne siedziby w Danii oraz mają własne biura w wybranych miastach – zazwyczaj w Chinach i USA – i korzystają poza tym z usług stron trzecich – agentów, by móc oferować usługi na całym świecie.

Na końcu warto dopowiedzieć, iż istnieje wielu mniejszych spedytorów posiadających jedno biuro w Danii i korzystających z usług agentów do obsługi transportów zamorskich.

Którego spedytora mam wybrać?

Ogólnie zalecamy, by mniejsze duńskie podmioty gospodarcze, początkujący przedsiębiorcy oraz osoby bez doświadczenia w transporcie wybierały usługi jednego z dużych duńskich spedytorów. Wielkość tych spedytorów oznacza, że mają oni swoich ludzi w najważniejszych miejscach. Jednocześnie nie są to firmy na tyle duże, by nie traktowały priorytetowo także niewielkich klientów. Poza tym oferują one generalnie dobrej jakości usługi.

Głównym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, jest co charakteryzuje dobrego spedytora. Spedytor – bez względu na to, czy mamy do czynienia z osobą, czy też firmą – musi mieć ogólne pojęcie o swoim fachu. Oznacza to, że będzie potrafił przetransportować towar z miejsca A do miejsca B w ustalonym czasie i w ustalonej cenie. Do tego musimy dodać, iż 90% pracy spedytora stanowi komunikacja. To, czy komunikacja przebiega osobiście przez telefon, czy przez system automatycznych powiadomień z systemu komputerowego, drogą mailową lub poprzez stronę internetową, jest najczęściej mniej ważne. Większość osób kupujących usługi transportowe jest w stanie zaakceptować zmiany, jeżeli zostaną one o nich poinformowane na czas. Najważniejszym kryterium wyboru spedytora powinna być umiejętność proaktywnego udzielania informacji swoim klientom przez daną osobę lub przedsiębiorstwo.

Zalecamy byś skorzystał ze swoich znajomości i uzyskał nazwy polecanych dwóch lub trzech spedytorów. Następnie porozmawiaj z nimi i podejmij szybko decyzję o tym, z kim będzie się najlepiej współpracować. Alternatywnie możesz znaleźć spedytorów i porównać ich produkty bezpośrednio u Transporteca. Współpracujący z nami spedytorzy zostali poddani szczegółowej analizie, tak byś mógł uzyskać precyzyjne czasy transportu, stałe ceny i dobrą komunikację. Należy jednak podkreślić, iż najważniejsze jest rozpoczęcie działania i zdobywanie własnych doświadczeń.