przewodnik

Rozwiązania Transportowe

Słowo „transport” pochodzi od łacińskiego słowa „transportare”, które oznacza „przynosić” lub „przestawiać”. Słowo posiada szereg znaczeń, z czego najistotniejszym jest „przemieszczanie towarów lub pasażerów z jednego miejsca w drugie”. Na Transporteca znajdziesz  wszystkie informacje, które zapewnią najkorzystniejsze rozwiązania transportowe dla ciebie i twojej firmy.

Po angielsku używamy terminów „transport” i „transportation” i w ten sposób rozróżniamy odpowiednio transport pasażerów i transport towarów. W języku duńskimi musimy korzystać ze słów „befordring” (transport pasażerski) i „fragt” (transport towarów), by móc osiągnąć to samo rozróżnienie.

W Transporteca zajmujemy się wyłącznie transportem towarów, dlatego też używamy tego słowa na tej stronie tylko w jednym ze znaczeń. Rozwiązania transportowe towarów to nasza pasja, a dostarczenie najlepszych rozwiązań to cel naszego serwisu

Rodzaje transportu

Transport towarów odbywa się za pomocą samochodów ciężarowych, pociągów, samolotów lub statków. Generalnie można powiedzieć, że z samochodów ciężarowych i pociągów korzysta się w przypadku transportów wewnątrzkontynentalnych, na przykład z Danii do Hiszpanii, podczas gdy z samolotów i statków korzysta się w przypadku transportów międzykontynentalnych, dla przykładu z Danii do USA. Istnieją jednak pewne kwestie, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ różne formy transportu mają swoje silne i słabe strony.

Tanie Paczki Pocztowe

Transport drogowy

Z samochodów ciężarowych korzysta się w przypadku transportu na odległości do kilku tysięcy kilometrów. Główną zaletą samochodów ciężarowych jest ich elastyczność. Przewozu można dokonać kiedy się chce i dokąd się chce, często bez konieczności czekania na innych.

Samochód ciężarowy jest jedynym pojazdem, który możemy wykorzystać do wszystkich ogniw łańcucha transportowego. Jeżeli korzystamy z pociągu, samolotu lub statku, będziemy musieli zawsze dokonać przeładunku jeden lub dwa razy, by móc przetransportować ładunek od drzwi do drzwi. Wadą w przypadku samochodów ciężarowych są stosunkowo duże koszty na tonokilometr. To z tej jednostki korzysta się najczęściej do porównywania kosztów różnych rodzajów transportu. Samochody ciężarowe emitują też stosunkowo dużo zanieczyszczeń.

Transport kolejowy

W przypadku transportów lądowych na odległości ponad 1000 km korzystnym rozwiązaniem jest transport kolejowy. Główną zaletą są koszty na tonokilometr, które są dużo niższe niż w przypadku samochodu ciężarowego.

Transport kolejowy

Transport kolejowy charakteryzuje się też dużą elastycznością, ponieważ pojedyncze wagony można rozdzielić pomiędzy różne składy, tak by wykorzystać korzyści związane z siecią kolejową. Pojedynczy skład może składać się nawet z 50 wagonów. Wadą tego rozwiązania jest, iż bardzo rzadko możliwy jest transport towarów od drzwi do drzwi. Pociąg może przetransportować towary do najbliższej stacji lub rampy załadowczej, lecz prawie zawsze niezbędne jest wykorzystanie samochodu ciężarowego przed i po przewozie kolejowym.

Transport lotniczy

Samolot jest najpopularniejszą formą transportu w przypadku długich tras i gdy liczy się szybkość transportu. Koszty związane z transportem lotniczym na tonokilometr są wysokie i to samo dotyczy poziomu emisji CO2 na tonokilometr. Z transportu lotniczego korzysta się zatem głównie w przypadku transportu towarów o stosunkowo wysokiej wartości w porównaniu z ceną frachtu. Dzięki temu właściciel ładunku może uniknąć sytuacji, w której środki zainwestowane w ładunek pozostaną zablokowane przez dłuższy okres czasu, jak ma to miejsce w przypadku transportu morskiego. Z transportu lotniczego korzysta się zatem często do transportu elektroniki, modnej odzieży i innych rodzajów towarów, w przypadku których wartość przeliczana na kilogram jest wysoka, oraz w przypadku towarów, które szybko muszą znaleźć się w sprzedaży (ang. short time-to-market).

Transport morski

Statki są środkami transportu, które łącznie transportują najwięcej tonokilometrów ładunków w skali świata. Ich dużą zaletą jest to, iż mogą transportować ładunki o bardzo dużej objętości i bardzo dużej masie na duże odległości i w bardzo niskiej cenie. Wadą jest to, iż zajmuje to bardzo dużo czasu: zazwyczaj 30 dni z portu w Azji do portu w Europie Północnej. W takiej sytuacji właściciel ładunku związuje swój kapitał na 45 dni, które zazwyczaj zajmuje transport z fabryki do sklepu. Takie rozwiązanie daje też bardzo mało elastyczny łańcuch dostawy, który ciężko zmienić w krótkiej perspektywie czasu.

Ceny transportu

Gdy szukasz cen transportu Twoich towarów, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Przede wszystkim musisz zadbać o to, by zawsze otrzymać cenę all-in (pol. wszystko wliczone). Spedytorzy mają w zwyczaju przesyłanie oferty w formie długiej listy z niezrozumiałymi skrótami i cenami w różnych walutach. Rozwiązania transportowe mogą być tematem skomplikowanym. Nie próbuj sam wyliczyć łącznej ceny, chyba że naprawdę wiesz, co robisz. Zamiast tego napisz do spedytora i poproś go o podanie łącznej ceny.

Ceny transportu

Zadbaj także o to, byś otrzymał cenę przed rozpoczęciem transportu. Na późniejszym etapie Twoja pozycja wyjściowa do negocjacji będzie bardzo zła: Jeżeli nie zapłacisz przesłanego rachunku, nie otrzymasz swoich towarów. Zasadniczo powinieneś sam kontrolować swój transport i nie pozostawiać tej kwestii dostawcy, chyba że go znasz i mu ufasz. W innym przypadku możesz wpaść w transportową pułapkę, o której możesz przeczytać więcej w tym miejscu.

Na końcu warto podkreślić, iż dobrym pomysłem jest zebranie ofert od wielu spedytorów przed podjęciem decyzji. Spedytorzy mogą zasadniczo zaoferować wszystkie rodzaje usług transportowych na całym świecie, lecz nie specjalizują się oni we wszystkim. Niektórzy spedytorzy specjalizują się w transporcie morskim z Chin, inni mogą tanio przetransportować paletę wina z Włoch, a jeszcze inni mogą łatwo, szybko i wygodnie przetransportować drogą powietrzną niewielkie paczki z USA. Ceny, które otrzymujesz, mogą się z tego powodu bardzo różnić. Różnice te mogą być bardzo duże. Nie oznacza to koniecznie, że ktoś chce Ciebie oszukać. Oznacza to po prostu, iż przynajmniej u jednego ze spedytorów wyceniasz usługę, w której się on specjalizuje, a u innego jest to usługa, która nie jest jego mocną stroną. Te usługi, których spedytorzy nie mogą świadczyć sami, są kupowane u innych spedytorów. W taki sposób otrzymujemy dodatkowe ogniwo w łańcuchu sprzedaży, co oznacza dla Ciebie wyższą cenę.

Transport z Transporteca

Transporteca to wyszukiwarka transportu towarów i działa ona w taki sam sposób, jak w przypadku kupowania biletów lotniczych lub zamawiania noclegu w hotelu w Internecie. Za pomocą kilku kliknięć możesz dokonać wyszukiwania właściwego dla Twojego ładunku i uzyskać przegląd cen i czasów transportu. Następnie wybierasz żądany produkt transportowy, wpisujesz dane kontaktowe nadawcy i odbiorcy oraz potwierdzasz i opłacasz zamówienie. I to wszystko. Możesz zrobić to wszystko nie ruszając się z Twojej sofy!