Co musisz wiedzieć

Import ze Szwawjcarii

Czy interesuje Cię import ze Szwajcarii i chciałbyś dowiedzieć się więcej o zasadach? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym podsumowaliśmy najważniejsze zagadnienia i czekające pułapki, które warto przed rozpoczęciem importowania towarów z Szwajcarii.

Rynek szwajcarski

Szwajcaria jest jednym z najbogatszych krajów na świecie, a wymiana handlowa między Polską a Szwajcarią ma solidne przesłanki: transport między krajami nie jest ani czasochłonny, ani kosztowny, Obydwa kraje mają dobrze rozwijające się gospodarki i są zbliżone kulturowo. Import ze Szwajcarii może być szansą dla polskich przedsiębiorców.

Choć Szwajcaria nie jest członkiem UE, kraj wynegocjował wiele dwustronnych umów z UE, które dotyczą między innymi swobodnego transportu lotniczego i drogowego. Miało to na celu wzmocnienie współpracy i integracji gospodarczej z UE. Przyniosło to wyraźne skutki, ponieważ ponad 70% szwajcarskiego handlu zagranicznego odbywa się do krajów Unii. Dlatego import ze Szwajcarii może okazać się dobrym pomysłem.

import spoza Unii Europejskiej

Import spoza Unii Europejskiej

Ponieważ Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, import ze Szwajcarii odbywa się na nieco innych zasadach niż import towarów z innych krajów europejskich, na przykład: Włoch czy Niemiec. W większości przypadków import ze Szwajcarii działa w taki sam sposób, jak handel z jakimkolwiek innym państwem trzecim (kraje spoza UE).

Oznacza to, że import z Szwajcarii wymaga odprawy celnej, która jest zauważalną różnicą w przywozie z dowolnego innego państwa członkowskiego UE, ponieważ są one zwolnione z ceł i innych ograniczeń.

Rejestracja EORI

Wszystkie firmy, które chcą prowadzić handel ze Szwajcarią lub innymi państwami spoza UE, muszą zarejestrować się pod numerem EORI. Można to zrobić tutaj, zwykle zajmuje to około trzech dni roboczych.

Przepisy celne

Jak wspomniano powyżej, ponieważ Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, wszystkie importowane towary podlegają przepisom celnym.

W większości przypadków oznacza to, że towar podlega opłacie za import ze Szwajcarii, a kwota zależy od określonego rodzaju importowanego towaru. Dlatego konieczne jest poznanie kodu towaru (lub kodu HS) w celu obliczenia stawek celnych. Aby sprawdzić taryfy celne, odwiedź stronę isztar.mf.gov.pl.

Kiedy towary muszą zostać odprawione przez organy celne, musisz wypełnić zgłoszenie celne. W tym celu można złożyć wniosek o wydanie orzeczenia w sprawie klasyfikacji, które z wyprzedzeniem może pomóc i zapewnić pewność prawną w odniesieniu do klasyfikacji Twoich towarów. Zapoznaj się z internetową usługą eBTI lub skontaktuj się z nami w celu uzyskania dalszej pomocy na stronie ec.europa.eu/taxatio.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej istotnych informacji dotyczących eBTI.

przepisy celne

Jednak większość małych i średnich importerów woli, aby to spedytor zajmował się odprawą celną, ponieważ zgromadzenie wszystkich dokumentów może wydawać się przedzieraniem przez dżunglę. Gdy zarezerwujesz swój transport przez transporteca.pl, odprawa celna jest zawsze wliczona w cenę.

Gdy spedytor zajmuje się odprawą celną, Urząd Celny pobiera opłatę celną. Przeczytaj więcej o przepisach celnych i taryfach tutaj.

Nie zapomnij dokumentów

W związku z odprawą celną ważne jest, aby mieć pewność, że otrzymałeś fakturę oraz listę opakowań towarzyszących towarowi. Są to często dokumenty konieczne, aby spedytor mógł dokonać odprawy towaru.

Rodzaje transportu

Sprowadzając towar ze Szwajcarii istnieją dwie możliwości transportu: regularny transport drogowy i usługi kurierskie. W przypadku mniejszych przesyłek korzystanie z usługi kurierskiej może być korzystne. Odradzamy jednak przesyłanie delikatnych przesyłek pocztą kurierską, ponieważ przesyłki kurierskie są kilkukrotnie ładowane i podlegają kilku przeładunkom na trasie.

Regularny transport drogowy może obsługiwać większość przesyłek niezależnie od tego, czy mówimy o standardowych przesyłkach paletyzowanych czy innych nieregularnych przedmiotach. Jeśli to możliwe, zalecamy paletyzację towarów, ponieważ jest to najbardziej bezpieczna metoda pakowania, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń.

Rodzaje transportu

Przykłady cen

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów cen małych i dużych przesyłek ze Szwajcarii do różnych miast w Polsce.

Zürich – Warszawa
1 paleta, 1.8m3, 690 kg
PLN 1.058

Bern – Kraków
2 palety, 3.2m3, 1050 kg
PLN 1.445

Bazylea – Wrocław
4 palety, 6.8m3, 2400 kg
PLN 2.387

Lozanna – Gdańsk (kurier)
1 przesyłka o wymiarach 45x35x45 cm (0.07 m3, 8 kg)
PLN 450

Montreux – Łódź (kurier)
3 przesyłki o wymiarach 35x77x56 cm (0.45 m3, 66 kg)
PLN 490

Import ze Szwajcarii z Transporteca

Transporteca jest portalem rezerwacyjnym, który pozwala użytkownikom szybko i łatwo wyszukać transport i zarezerwować usługę online. Najpierw określasz, czy importujesz palety czy przesyłki, a następnie określasz typ palety lub wymiary przesyłek. Po wypełnieniu danych kontaktowych w formularzu, zobaczysz na swoim ekranie ofertę, która jest oczywiście niewiążąca.

Jeśli chcesz skorzystać z jednej z przedstawionych ofert, możesz zarezerwować transport od razu, a spedytor otrzyma powiadomienie po zakończeniu płatności. Firma spedytorska uzgodni warunki odbioru i dostarczy towary bezpośrednio do Twoich drzwi.

Podczas dokonywania rezerwacji transportu przez transporteca.pl nie ma ukrytych opłat ani dodatkowych kosztów: podane ceny są całkowite, zawierają również odprawy celne.

Import ze Szwajcarii - przykłady cen

Dodatkowe informacje

Jeżeli w artykule nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania, zapraszamy do kontaktu drogą mailową [email protected].